آموزش ساخت میزهای رزینی با چوب

آموزش ساخت میزهای رزینی با چوب

بعضی وقت ها ما به فکر ساخت وسایل منزل خود با سلیقه ی مختص به خودمان هستیم. و حتی بعضا به فکرمان می رسد که دست بکار شویم و خودمان مثلا یک میز بسازیم. این حرکت با اینکه نیاز به دقت بالایی دارد اما در نوع خود خاطره ای بی نظیر را برایمان رقم خواهد زد. که با هر بار دیدن آن میز آن لحظه‌ی شیرین ساخت را در ذهنمان تداعی می‌کند.

اگر شما نیز از این دسته از افراد هستید… و فکر اقتصادی تامین وسایل خانه ی خود می باشید…در این مقاله با ما همراه شوید. ما به شما خواهیم گفت که از کجا شروع کنید و چطور گام بردارید تا به نتیجه ای ایده آل برسید.

مرحله‌ی اول آموزش ساخت میزهای رزینی با چوب

  • در مرحله ی اول نیاز است که چوب مورد نظر خود را خریداری نمایید. چوب‌های راش و توسکا بهترین نوع این چوب‌ها می‌باشند. تکه‌ی چوبی را می‌توانید بر حسب اندازه‌های استاندارد جهانی تولید میز، از مرورگر گوگل سرچ کنید و اندازه دلخواه را خریداری نمایید.
  • با سمباده شروع به صاف کردن سطح میز نمایید. ممکن است هنگام سمباده زنی بعضی از قسمت‌های چوب از گره‌ها جدا شود. برای جلوگیری از این کار ابتدا یک عدد چسب چوب مرغوب تهیه نمایید. و بعد از چسباندن چوب اجازه دهید چسب خشک شود.
  • تکه چوب باید عاری از هر نوع گرد و غبار یا آلودگی باشد. برای تمیزی کامل شیارهای آن می‌توانید از پمپ باد استفاده نمایید. پمپ باد را نزدیک به چوب بگیرید تا شیارهای چوب به طور کامل تمیز شوند.
  •  زیر تکه چوب چهار عدد الوار چوب به ارتفاع یکسان( ۷۰ سانتی‌متر) قرار دهید.
آماده سازی مواد و متریال در آموزش ساخت میزهای رزینی با چوب

۴۰ گرم هاردنر و ۱۰۰ گرم اپوکسی را با هم ترکیب میکنیم. توجه به اندازه های درج گردیده برای رسیدن به غلظت مورد نظر ضروری است. چند دقیقه زمان لازم است تا این ترکیب به حد غلظت نیاز برای استفاده برسد.

محلول اپوکسی برای آنست که رگه های چوب را پوشاند و به سطح صاف تری دست یافت. جلوگیری از حباب‌ها رگه‌ها و گره‌های چوب عمده دلیل استفاده از این محلول است.

طریقه‌ی کار با ترکیب مایع اپوکسی و هاردنر به این صورت است که به وسیله اسپاتول محلول را روی گره‌ها و رگه‌ها می‌ریزیم. دراین مرحله تا زمان خشک شدن کامل ترکیب باید صبر کنید.

در صورتی که حبابی روی سطح ایجاد گردید، با شعله فندک آن را از بین ببرید.

پرایمر در آموزش ساخت میزهای رزینی با چوب

پرایمر استفاده شده برای این چوب همان رزین اپوکسی است. در تهیه ی رزین اپوکسی هاردنر و اپوکسی را به نسبت 2 به ۴ مخلوط نمایید. بعد از آماده سازی محلول آن را با یک کاردک به صورت خیلی نازک روی چوب بمالید. و اجازه دهید خشک شود. تا منافذ هوا بسته شوند. پس از آن با یک قلم دور تا دور چوب را نیز با محلول بپوشانید.

هر یک ربع، به میز سر بزنید و اگر حباب ایجاد شده بود آن را با شعله فندک به صورت ملایم از بین ببرید.

پرایمر باید چندین بار تکرار شود. تا پرایمر به همه جای چوب نفوذ کند. این تکرار تا زمان اشباع چوب ادامه خواهد داشت.

پوشاندن رویه چوب با پرایمر علاوه بر اینکه به چوب زیبایی خاص می‌بخشد. باعث می‌شود تا آب روی آن اثری نداشته باشد. همچنین به محض ریختن آب روی میز هیچ آبی روی آن باقی نمی‌ماند و همین باعث می‌شود تا هیچ لکه‌ای روی میز باقی نماند.

آموزش ساخت میزهای رزینی با چوب: لایه‌ی اپوکسی روی چوب

برای لایه اپوکسی روی چوب می‌توانید، هاردنر و اپوکسی را با رنگ‌های پودری دلخواه مخلوط کنید و روی میز طرح‌های دلخواهتان را طراحی کنید. بعد از آماده سازی محلول و رنگ دهی به آن (می‌توانید بدون رنگ نیز استفاده کنید تا رگه‌های چوب نمایان شود که خود رگه‌ها بسیار زیباست) با یک کاردک پلاستیکی محلول را به همه جای میز پخش کنید و اجازه دهید تا خشک شود.

هر یک ربع میز را چک کنید و در صورت وجود حباب، حباب گیری کنید.

با یک شعله با فاصله نیم متری میز را حرارت دهید.

آموزش ساخت میزهای رزینی با چوب تمام است.

نوشتهٔ پیشین
تاریخچه چسب
نوشتهٔ بعدی
بررسی بیل سفری آفرود

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.