الیاف آرامید، از جلیقه ضد گلوله تا نخ دوزی هوبارت

الیاف آرامید، از جلیقه ضد گلوله تا نخ دوزی هوبارت

همانطور که می دانید عملکرد جلیقه های ضد گلوله باید به گونه ای باشد که سرعت و شدت گلوله توسط جلیقه مهار شود. و مانع ورود تیر به بدن زره پوشان گردد. ببینیم این خواسته چطور امکان پذیر می باشد.

الیافی که در تهیه پارچه جلیقه به کار می رود آرامید است. با تقویت الیاف آرامید آن را بسیار مقاوم و مستحکم می‌کنند.این الیاف از لحاظ استحکام باید ویژگی‌های منحصر به فرد را دارا باشد که به آن خواهیم پرداخت.

آرامید پس از فعل و انفعالات شیمیایی و افزودن مواد خاص که روی آن انجام می گیرد تا استحکام کافی بگیرد، متا آرامید و یا کولار نامیده می شود.

نخ کولاری که به دست می آید نخ نسوز و چند منظوره است. که

 • در برابر سایش مقاوم می باشد.
 • در مقابل حلال های شیمیایی و آلی مقاومت می کند.
 • جریان برق را انتقال نمی دهد و نارسانا است.
 •  آتش نمی گیرد
 • ذوب نمی شود
 • اشعه ماورای بنفش روی آن تاثیر نمی گذارد
 • تکنولوژی نانو در تولید رده ی آخراین پارچه نقش بسزایی دارد
 • مقاومت در مقابل باکتری
 • تعریق وام دار این پروسه از نانو می باشد.

نخ کولار به جنگ با گلوله می‌رود. این در حالی است که مقاوم سازی آن 5 برابر مقاومت فولاد است. قبلا از جلیقه خیس استفاده نمی کردند. چون آب جلیقه را روان می کرد و گلوله به راحتی می توانست نفوذ کند.

اما اکنون به خاطر استفاده از نخ پولار که خاصیت ضد آب دارد، گلوله در برخورد با لباس نیرویش پخش و سرعتش کاهش می‌یابد. تغییر شکل می‌دهد و اصطکاک بین گلوله و لباس از ورود آنی گلوله به جلیقه ممانعت می‌کند.

در واقع جلیقه سرعت حرکت گلوله را می‌کاهد و انرژی گلوله را به تمام پنل می گستراند. الیاف آرامید خاصیتی دارند که آن را در برابر گرما و ضربه مقاوم کرده است. در این الیاف مولکول ها با زاویه متفاوتی از پیوندهای کششی به هم وصل شده اند تا با قدرت تمام در امتداد محور فیبراستفاده شوند. پیوند های کششی برای هیدروژن است که قدرت کشش و ماژولار بودن نخ را سبب می شود.

الیاف آرامید نمی سوزند و حتی تا دمای ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد ذوب نمی شود. علت استفاده از این الیاف در تولید پارچه و لباس ضد گلوله، دقیقا به همین دلیل است. علاوه بر آن عایق های حرارتی و الکتریکی نیز وابسته به تولید همین پارچه است.

جالب است بدانید که این پارچه تاریخ مصرف دارد. و تاریخ آن ۵ سال پس از تولید می باشد. کاربرد متنوع این پارچه در لباس‌های نظامی، وسایل آتش نشانی و دستکش های مقاوم در برابر حرارت می باشد. بله رسیدیم به سر فصل دوم از عنوان این مقاله ؛ بله صحبت از دستکش به میان آمد دستکش هایی مانند: دستکش های جوشکاری هوبارت که نخ دوزی آنها بسیار حائز اهمیت است.

چون این نوع از دستکش در پروژه‌هایی که حرارت بالا دارند استفاده میشود. نخ نسوز کولار تنها گزینه انتخابی درست برای این مورد است.

استفاده از الیاف آرامید در دستکش های جوشکاری

دستکش های جوشکاری بر حسب نوع کار انواع مختلفی دارند. نوع کار آنها، تولید و متریال سازنده دستکش را تعیین می‌کند. دستکش های جوشکاری در لایه بیرونی پوششی از چرم دارند که این چرم از پوست بز یا خوک، گوزن و یا گاو می باشد و علت آن نرمی و انعطاف پذیر بودن این چرم است.

که چنگش عالی برای محصول نهایی در بردارد. لایه درونی دستکش ها از پنبه پشم و یا الیاف می باشد که بسته به نوع کار آنها انتخاب متریال فرق می کند. همینطور جالب است دانستن این موضوع که در پروژه‌هایی که محیط های مرطوب و خیس و روغنی دارند بهتر است از دستکش های جوشکاری با چرم خوک استفاده شود.

در کارهایی که در شرایط محیطی آب و روغن قرار دارند از دستکش جوشکاری با پوست بز استفاده می شود. تفاوت این دو در این است که چرم خوک پایه ضد آب دارد در حالی که چرم بز کاملا ضد آب می باشد. و درجه هر کدام در نتیجه کار متفاوت است. دستکش های جوشکاری با پوست گوزن , مقاوم حرارت و گرمای بالا و مواد مذاب هستند. دستکش هایی که با چرم گاوی تهیه می شوند، بیشترین و پرفروش ترین نوع دستکش جوشکاری هستند که مقاوم در برابر حرارت می باشند.

از گفته بالا برمی آید که تفاوت دستکش ها و نوع انتخاب متریال به چه عواملی بستگی دارد. تمام ریز بینی در انتخاب متریال برای آن است که فرآیندهای جوشکاری مثل هم نیست و طبعا دستکش هایی که در هر کدام از این فرایند ها نیز استفاده می شوند با هم فرق خواهد داشت.

مثل این است که در پروژه های متفاوت ما نیاز به تجهیزات ایمنی داریم که مثلاً عایق برق باشد یا مقاوم رطوبت باشد. راحت و انعطاف پذیر باشد و غیره…

هر کدام از این پروژه‌ها با اینکه جوشکاری است. اما دستکش ایمنی مختص خود را می‌طلبد. مواد و متریال با کیفیت و مناسب درزگیری و دوخت لبه ها، دوام و ماندگاری بالا و مقاومت در برابر سوراخ شدن و پارگی جزو ویژگی هایی است که در دستکش های جوشکاری باید لحاظ شود.که در دستکش های چرمی برای دوخت از الیاف آرامید استفاده می شود.

با این حساب دستکش جوشکاری را می توانیم بر حسب موارد زیر تقسیم بندی کنیم:

1- شرایط محیطی محل مورد استفاده
2- نوع جوشکاری که انجام می شود.
3- میزان دمایی که دستکش با آن در ارتباط است.

خطرات مشترک در پروژه های جوشکاری بنا به بررسی های اتحادیه اروپا جهت تعیین استاندارد بین المللی شامل:

 • جرقه
 • فلزداغ
 • پرتاب اجسام داغ
 • گردوغبار
 • آلودگی
 • چربی و … ذکر شده است.

در صورت عدم رعایت استانداردهای ایمنی ؛ حفاظت در مقابل شوک الکتریکی، گرمای شدید اشعه ماورای بنفش کاهش خواهد یافت. و بیماری های پوستی کاربران بیشتر خواهد شد. و اما گفتیم و گفتیم تا به الیاف آرامید، دوخت دستکش و درزبندی لبه ها رسیدم. نخ نسوزکولار با پیوند های کششی هیدروژن که قدرت ماژولار و ضد سایش دارد. برای دوخت دستکش هوبارت استفاده می شود تا محصولی تمام‌عیار به بازار کار جوشکاری هدیه دهد. درحرارت بالا تکه ها از هم جدا نشود و مانع از سوختگی شود.

نوشتهٔ پیشین
کفش طبی و علت استفاده آن
نوشتهٔ بعدی
بهترین دستکش جوشکاری

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.