انواع دستگاه برش چوب را در ادامه به طور کامل بررسی میکنیم.

در گذشته‌های بسیار دور انسان‌هایی که در جنگل زندگی می‌کردند از وجود منبعی مهم و کاربردی بی‌خبر بودند. در سرما و یا هنگام حمله حیوانات تلف می‌شدند.
پس به این فکر افتادند که مشکلشان را رفع کنند و از چوب درختان کمک بگیرند ولی با زور و قدرت محدود و توانایی کمشان فقط می‌توانستند از شاخه‌های آن استفاده کنند چون تنه درخت بسیار محکم و ضخیم بود. که به ابزار خاصی برای برش نیاز داشت.

اولین و ابتدایی ترین روش برش چوب

استفاده از سنگ‌های تیز که قابلیت برش چوب را داشتند. اولین وسیله‌ای بود که به کار برده شد. استفاده از سنگ برای برش فکر خوبی بود. اما پیدا کردن و یا ساختن سنگ به شکلی که توانایی برش داشته باشد زمان زیادی را صرف می‌کرد.
این نوع زندگی تا مدت‌ها ادامه داشت اما به مرور زمان علم جایگاه خودش را میان انسان‌ها پیدا کرد و آنها توانستند ابزار و وسایلی بسازند که هم در زمان صرفه‌جویی کنند و هم سریع‌تر به خواسته‌های خود برسند.

کشف آهن و تبدیل آن به ابزار برش

کشف آهن از جمله کارهایی بود که به انسان بسیار کمک کرد. آنها تبر و تیشه را جایگزین سنگ کردند و تا مدت‌ها از این ابزار برای برش چوب و یا شاخه‌های درخت استفاده می‌کردند. که برای قطع تنه درخت بسیار مناسب بودند. اما به خاطر نیاز به قدرت بدنی بالا انسان همواره به فکر یافتن راه های جدید برای برش چوب بود.
همچنین انسان های اولیه از چاقو برای نازک کردن شاخه ها و شکل دهی به آنها و تیز نمودن نوک چوب برای ساخت تیر و کمان جهت شکار حیوانات استفاده می کردند.

پیدایش شغل نجاری ( انواع دستگاه برش چوب )

استفاده و نیاز گسترده مردم از چوب، بشر را به این واداشت تا شغلی تحت عنوان نجاری را به وجود بیاورد و از آن درآمد کسب کند به دنبال آن برای اینکه سریعتر و آسان‌تر به کارهایش رسیدگی کند ابزارهایی با کارایی و مناسبتری از تبر، تیشه یا چاقو را بسازد. نوع طراحی آنها به گونه‌ای بود که می‌توانست چندین برابر قبل چوب الوار تولید کند.

پیشرفت انسان

به مرور زمان وسیله‌های پیشرفته، کاربردی و دستگاه‌های پیچیده با جزئیات بیشتری به وجود آمد. و هر یک برای برش خاصی بود به گونه‌ای که هم زمان کمتری صرف می‌شد و هم قدرت بدنی بالایی نیاز نداشت. همچنین به ایمنی آنها نیز توجه بیشتری کردند تا افراد دچار آسیب و حادثه نشوند.

انواع دستگاه و ابزار برش چوب

  •  اره: توسط دست به کار گرفته می‌شود و جز ابتدایی‌ترین ابزارها به شمار میروند. اره دستی و مویی جزو این مواردند که چون استفاده از آنها راحت است در کارهای هنری هم کاربرد دارد. دندانه های تیز و شکل خاص این اره ها کار برش را راحت تر می کند. و صدای چندان زیادی ندارند.
  • ابزار و دستگاه‌هایی که در اندازه‌های مختلف کوچک و متوسط و قابل حمل ساخته می‌شود. با ابزار های کوچکتر با یک دست و با ابزار های بزرگتر با دو دست می‌توانیم برش انجام دهیم. این دستگاه ها دارای تیغه‌های درشت و ظریف( ام دی اف بر یا چوب بر ) بوده و اره‌های تیز که ارتفاعشان قابل تنظیم است. (برای این که بتواند چوبهایی که ابعاد بزرگتری دارند و قطور و ضخیم اند نیز برش دهند) به این دستگاه‌ها وصل می‌شود و برای استفاده از آن بنزین یا زغال میریزند و یا حتی به برق و موتور وصل میشوند.
  • برای اتصال دو دوقطعه به هم که یک وسیله مثل تابلو به وجود آید برش کج نیاز است که با این دستگاه ها زاویه های متنوعی را میتوانیم تنظیم کنیم اما بعضی برش تمیزی ندارند و حتما باید سمباده کشی انجام شود. بعضی از آنها را برای راحتی بیشتر به روی میز کار متصل می‌کنند مثل دستگاه فرز (مدل های متعدد) ، فارسی بر، اره برقی ، اره عمودبر
  • همچنین دستگاه‌های صنعتی از انواع دستگاه برش چوب است که دارای جثه‌های بزرگ و سایزهای مختلف و غیر قابل حمل اند. در کارگاه های بزرگ و کارخانه ها مورد استفاده هستند برای برش‌های یک دست مثل الوار راش یا ایجاد منحنی و قوس برای مبل و صندل و… یا حتی اشکال دیگر مانند دایره مناسب هستند. دقت و مهارت از موضوعاتی است که حتماً باید در استفاده از این دستگاه‌ها به کار برد. دستگاه برش لیزری ، اره فلکه و دستگاه گندگی از این نوع هستند.
نوشتهٔ پیشین
انواع چوب و کاربرد های آن در نجاری
نوشتهٔ بعدی
نحوه نگه داری و افزایش عمر دستکش ایمنی

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.