تفاوت چوب گرید A و B و C و D

تفاوت چوب گرید A و B و C و D

ویژگی های چوب گرید A

  • الوار گرید A  بدون خال باخته می باشد منظور از خال باخته همان خال بزرگ است.
  • در این نوع چوب ها هیچ کدام از الوار کجی در خود ندارند و بسیار صاف هستند.
  • از طرفی ترک نامتعارف یا شکاف عمیق ندارند.
  • الوار ناودانی یا U شکل نیز ندارند.
  • اندازه و طول الوار ها یکسان است. (چهار طرف الوار به صورت مرتب برش می‌خورد و آثاری از پوسته به چشم نمی‌خورد)

در ادامه سایر تفاوت چوب گرید A و B و C و D را بررسی می کنیم.

مزا یا:

  • استحکام بالا
  • بدون گره
  • بدون کجی

معایب:

  • قیمت بالا

چوب گرید A بیشتر در قسمت‌های سازه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. که نیاز به مقاومت بالا دارد. از این نوع چوب در ساخت دسته ابزار های چوبی که نیاز به استحکام بالا دارند نیز استفاده می‌گردد.

چوب گرید B و تفاوت آن با چوب گرید A و C و D

گره‌های چوب گرید B معمولا با هم یک متر فاصله دارند بعنوان مثال در الوار سه متری 2 الی 3 عدد خال دارد. همچنین ترک‌های مویی در گرید b نیز مقداری بزرگتر و عمیق تر است. در این نوع گرید الوار های U شکل نیز ممکن است بصورت جزئی دیده شود.

معمولا این نوع چوب‌ها همراه با گرید A  به صورت مخلوط فروخته می‌شوند. و با نام گرید AB  در بازار معروف هستند. که 35 الی 40 درصد آن گرید A و 60 الی 65 درصد آن گرید B تشکیل می دهد. قیمت این نوع الوارها نسبت به گرید A ارزانتر و بصرفه تر است.

چوب گرید C

در گرید C فاصله‌ی خال و گره‌ها به 50 سانتی متر کاهش می‌یابد. به عنوان مثال در الوار 3 متری مقدار 6 الی 8 عدد گره مشاهده می‌شود. ممکن است چهار طرف الوار تراش بخورد ولی انحنایی در تراش ها دیده شود(مکعب کامل نیست)و یا در یک جهت الوار پوسته‌ی درخت مشاهده شود.

یکی دیگر از تفاوت چوب گرید A و B و C و D ، انحنای U شکل است که در این چوب ها مشهود است و ترک ها در قسمت های ابتدایی و انتهایی کمی بیشتر بوده و کاملا به چشم میخورد. از این نوع چوب ها به خاطر گره ها و رگه های زیبای آن بیشتر در ساخت میز و صندلی استفاده می شود.

ایجاد گره های چوب روی پارکت برای زیبایی
ایجاد گره های چوب روی پارکت برای زیبایی

بعنوان مثال اگر به کف پارکت منزل یا دفتر کار خود نگاهی بیندازید خواهید دید که در روی پارکت ها برای زیبایی ان گره های چوب روی طرح های آن ایجاد گریده است. در بازار این نوع چوب ها با گرید ABC فروخته می شوند که نوع ای 25 درصد و نوع بی 35 درصد ومابقی را  نوع C تشکیل می دهد.

چوب گرید D

تفاوت چوب گرید A و B و C را ببرسی نمودیم و حالا به بررسی گرید D می‌پردازیم. در این نوع الوار آثاری از پوسته درخت در بیش از یک جهت درخت دیده می شود. و الوار ها اصطلاحا از قسمت لایه های مرکزی(مغز چوب) و قسمت های رویه می باشد.

دانسیته و تراکم مولکول آن مقداری پایینتر از  گرید های A B C  می باشد. ترک  در این نوع چوب زیاد است و اندازه ها و پالت ها به لحاظ طول و عرض تفاوت زیادی دارد. ناودانی نیز بسیار مشهود است. خال و گره‌ها با فاصله‌های کمتری مشاهده می‌شود.

 

نوشتهٔ پیشین
بررسی دستکش جوشکاری سیم دوز هوبارت
نوشتهٔ بعدی
نحوه تشخیص چوب راش

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.