روش پاک کردن انواع لکه از روی مبل

روش پاک کردن انواع لکه از روی مبل

لکه های روی مبل از جمله دغدغه هایی است که همه افراد، مخصوصا خانوم هایی که روی وسایل خانه بسیار حساس هستند را درگیر می‌کند. و همواره راه های زیادی را امتحان می‌کنند تا از شر این لکه ها خلاص شوند.

اما مهم ترین موضوع این است که حتما باید همان لحظه که لکه روی مبل ایجاد شد آن را پاک کنند. وگرنه آثار آن باقی می‌ماند و وقتی که خشک شود خیلی سخت پاک می‌شود.
هر لکه ای را می‌توانید از بین ببرید. به شرطی که پاک کننده مخصوص آن را بدانید و از به کارگیری مواد دیگر بپرهیزید. چون نه تنها تاثیری نخواهد داشت بلکه پارچه یا چرم مبل را نیز خراب خواهد کرد.


مهمترین نکات برای پاک کردن لکه های مبل

در ابتدا قبل از اینکه هر لکه ای را از روی مبل تمیز کنید باید با یک سشوار در حالت سرد یا پمپ باد، گرد و غبار آن را بگیرید، در غیر این صورت وقتی می‌خواهید با دستمال آن قسمت ها را پاک کنید سیاهی و کثیفی به همه قسمت های آن پخش می‌شود.

به خصوص قسمت هایی که اینگونه پرزها در آن قسمت ها جمع می‌شوند. مثلا لای دوخت های پارچه مبل یا حفره هایی که در قسمت چوبی مبل وجود دارد. همچنین باریکه هایی از مبل که همیشه در آن قسمت ها گرد و غبار و زباله جمع می‌شود.

ساختار برخی مواد طبیعی و خوراکی نیز به گونه ای است که خاصیت لکه بری دارند و می‌توانید آنها را به جای مواد شوینده شیمیایی استفاده کنید. این مواد حالت اسیدی دارند. و از جمله کاربرد آنها برای تمیزکاری سطوح مختلف است.

همچنین شوینده ها و پاک کننده های غیر طبیعی که در آن ها مواد شیمیایی وجود دارد و برای انواع کارهای نظافتی به کار می‌روند. آنزیم موجود در این نوع مواد قوی عمل می‌کند و سریع موجب لکه زدایی می‌شود. اما استفاده زیاد از این شوینده ها توصیه نمی شود. بهترین کار این است که موادی که در خانه به صورت محلول درست می‌کنید را جایگزین آن قرار دهید.

سرکه نیز خاصیت لکه زدایی دارد. ولی برای اینکه در کارهای تمیزکاری آن را به کار ببرید باید از سرکه سفید (بی رنگ) استفاده کنید. چون رنگ سرکه قرمز خیلی سریع روی سطحی مثل پارچه مبل پخش و باعث خرابی آن می‌شود. چون این ماده اسیدی نسبتا قوی است به تنهایی نباید استفاده شود باید مقدار مشخصی از آن را با آب ترکیب کنید بعد آن را بکار بگیرید.

لکه های سخت چگونه پاک می‌شود؟

برای اینکه بعضی لکه های سرسخت تر هم پاک شوند چند ماده شوینده طبیعی و غیر طبیعی را در کنار هم به کار ببرید که در این صورت اثر آن بیشتر هم می‌شود. مواد لکه بر را یا می‌توانید در یک ظرف با هم مخلوط کنید و لکه هایی که تازه و جدید هستند را با پارچه و دستمالی که بافت نرمی دارند به این محلول آغشته و روی لکه را با آن پاک کنید.

ولی اگر مدتی از ایجاد لکه می‌‌گذرد و به راحتی پاک نمی‌شود با دستمال هایی که حالت زبری دارند مثل پارچه پرده که گلدوزی های آن حالت برجسته دارد یا یک تنظیف که ساختار نسبتا سخت تری دارد و بهتر می تواند اینگونه لکه ها را پاک کند استفاده کنید. اگر همچنان لکه روی مبل باقی بماند چندین بار این عمل را انجام دهید تا بالاخره پاک شود.
محلولی قدرتمند و موثر که لکه های قدیمی را هم می‌تواند پاک کند، ترکیب مواد طبیعی و غیرطبیعی با آب که باید آن ها را روی شعله بجوشانید و بعد مورد استفاده قرار دهید نکته قابل توجه در استفاده از این محلول این است که اگر به صورت داغ آن را به کار بگیرید کارایی بیشتری دارد حتی لک های سرسخت را هم تمیز می‌کند.


روش پاک کردن آن انواع لکه ها از روی مبل چرمی و پارچه ای

هرگونه لکه ای را که از مبل پاک می‌کنید نباید باعث پخش لکه شوید. با این کار به مبل هم آسیب می‌زنید. اولین اقدام این است که هر چه زودتر به فکر پاکسازی لکه ها باشید تا خشک نشوند و راه های مختلفی را امتحان نمایید اگر یک روش تاثیر نداشت روش بعدی را به کار بگیرید.

حتما رویه اصلی لکه را با دستمال کاغذی، چاقو، کاردک یا کارت از روی مبل بردارید و بعد آثار باقی مانده از آن را پاک کنید. در غیر این صورت لکه ها روی مبل پخش می‌شود. و ممکن است اصلا نتوانید آن را پاک کنید. لکه هایی که خشک می‌شوند را می‌توانید خراش دهید. این کار تاحدودی آثار لکه را از بین می‌برد اما همیشه کارساز نیست.

با تکنولوژی امروزی دستمال هایی تحت عنوان دستمال نانو تولید می‌کنند که قابلیت دارند لکه ها را از روی سطوحی مثل مبل و فرش پاک کنند. بدون اینکه حتی از قطره ای محلول پاک کننده کمک گیرند.


نحوه پاک کردن لکه لوازم آرایش از مبل مانند لاک، رژ لب، رنگ مو و…

لکه های حاصل از لاک، رنگ مو و مواد آرایشی که به محض اینکه روی سطوح بریزند فقط با پاک کننده هایی مخصوص این کار تمیز می‌شوند. شامل پدهای لاک پاکن، دستمال مرطوب، تافت مو، الکل، خمیرریش و سرکه هستند.

در واقع هر ماده ای که در ساخت آن الکل به کار رود قابلیت پاک کنندگی دارد. همچنین سرکه نیز ماده ای قویست که قدرت لکه بری مواد آرایشی را داراست.

به محض اینکه لوازم آرایشی یا لاک روی مبل ریخت با یک چاقو یا هر چیزی که کاربرد یکسانی با آن دارد لایه رویی مواد آرایشی و لاک را از روی مبل جدا کنید تا به داخل بافت پارچه مبل نفوذ نکنند و وقتی با محلول هایی که حالت مایع دارند پاک می‌کنید دقت کنید روی مبل پخش نشود.

پاک کردن لکه لاک

برای لکه لاک مناسب ترین پاک کننده آسیتون است. این ماده چون دارای مقداری الکل است گزینه ی مطلوبی به حساب می اید برای این کار باید مقدار کمی از آسیتون را روی پنبه بریزید بعد پنبه را به آرامی روی لکه لاک بکشید سعی کنید جاهای تمیز پنبه را استفاده کنید چون قسمت های کثیف لکه را پخش تر میکند چندین بار این کار را تکرار کنید تا لکه به طور کامل از بین برود ولی دقت کنید که زیاد از این آسیتون استفاده نکنید چون به پارچه آسیب می‌رساند.

تمیز کردن لوازم آرایشی

برای لوازم آرایشی نیز خمیرریش گزینه خوبی به حساب می‌آید مقداری از آن را روی لکه بریزد و چند دقیقه صبر کنید تا تاثیر خود را روی آن بگذارد و بعد می‌توانید آن را پاک کنید این برای لوازمی که حالت مایع و روغنی دارند مناسب است.
برای لوازمی که در حالت پودری هستند می‌توانید از جاروی برقی یا جاروی شارژی هم استفاده کنید. جارو را روی قسمت لکه بگذارید بعد آن را روشن کنید اگر از قبل آن را روشن کنید این مواد پودری در هوا پراکنده می‌شوند و کثیفی بیشتری به بار می‌آورند. بعد برای لکه های باقی مانده از پدالکلی استفاده کنید و آن را به آرامی روی لکه بکشید یا تافت مو را روی لکه اسپری کنید و با دستمال تمیز آن را پاک کنید الکل حاصل از این تافت لکه مواد آرایشی یا لکه هایی مثل آن را از بین می‌برد.


نحوه پاک کردن لکه آبمیوه

زمانی که لکه میوه روی مبل ریخت بهتر است هر چه سریعتر ان را پاک کنید چون اگر خشک شود به سختی پاک می‌شود این مشکل مخصوصا برای کسانی که بچه های کوچک دارند بیشتر اتفاق می‌افتد. فقط کافیست مقداری آبلیمو را با آب سرد ترکیب نمایید و دستمالی را به این محلول آغشته کنید روی لکه بکشید یا آن را روی لکه اسپری کنید.
گلیسیرین نیز یک ماده کاربردی برای لکه زدایی آب میوه می‌باشد. مقداری گلیسیرین را روی لکه بریزید و بعد از چند دقیقه آثار آن را پاک کنید. گلیسیرین رنگدانه های میوه ها را به خود جذب می‌کند. و باعث می‌شود لکه سریعتر پاک شود.

یکی از روش پاک کردن انواع لکه از روی مبل آدامس است که در ادامه نحوه پاک کردن ان را بررسی می‌کنیم.


پاک کردن آدامس از پارچه مبل

 • روش اول استفاده از یخ:
  • آدامس از جمله موادی است که وقتی روی یک سطح می چسبد به سختی جدا می‌شود اما توسط قطعه ای یخ آدامس جدا می‌شود یخ را روی آدامس قرار دهید چند دقیقه صبر کنید تا یخ آب شود که با این کار آدامس نیز جمع می‌شود و حالت سفتری به خود می‌گیرد بعد به راحتی آن را با یک چاقو،کاردک و… جدا کنید.
 • روش دوم استفاده از خمیر دندان:
  • مقداری خمیر دندان را روی آدامس بریزید و با مسواک که دندانه های نرمی دارد خمیر دندان را پخش کنید اجازه دهید چند دقیقه بماند بعد روی آن را با دستمال پاک کنید و آدامس را بکنید.
 • روش سوم استفاده از چاقو:
  • چاقو را در فریزر قرار دهید تا منجمد شود بعد با آن سعی کنید سرمای بیش از حد و دمای بالای این چاقو که حاصل از انجماد آن است سریعتر آدامس را از روی پارچه مبل جدا می‌کند.
 • روش چهارم استفاده از چسب:
  • چسب های نواری راه حل مناسبی رای تمیزکاری این ماده به حساب می‌آیند. حالت چسبندگی آن در صورتی که با کیفیت باشد زیاد است. و باعث می‌شود که آدامس از روی مبل جدا شود در ابتدا با این مدل از چسب ها این ماده جویدنی را بکنید و بعد اثراتی که از آن باقی می‌ماند را با چاقو خراش دهید و تمیز کنید.
 • استفاده از فریزر:
  • روش های بالا برای تمامی مبل ها قابل اجرا است ولی از روش آسان تری هم می‌شود استفاده کرد بجای اینکه یخ را روی لکه آدامس قرار دهید می‌توانید به صورت مستقیم آدامس را منجمد کنید. برای این کار پارچه مبل های دارای زیپ یا دکمه را درآورید. وآن را درون فریزر بگذارید.
  • وقتی بر اثر دمای بالا ادامس یخ بزند حالت کشسانی آن از بین می‌رود و از وضعیت شل و کششی به سفتی تبدیل می‌شود در واقع به شکل جامد در می‌آید. پس در این زمان می‌توانید آن را از پارچه جدا کنید. اگر در فریزر وسیله ای دارید که ممکن است پارچه را کثیف کند یا بو بگیرد می‌توانید آن را با کیسه پلاستیکی در فریزر قرار دهید.
 • استفاده از گرما:
  • با کمک گرما و حرارت، مقاومت آدامس را کم و آن را از روی مبل بردارید. البته این کار به سرعت عمل بالا نیاز دارد. اتو وسیله ای مناسب برای این کار است. البته این برای مبل هایی از جنس پارچه صدق می‌کند. برای مبل های چرمی که با حرارت آسیب می بیند کارایی ندارد.
  • اگر به اتو هم دسترسی ندارید یک ظرف یا کتری را روی اجاق گرم کنید این دو نیز عملکرد شبیه به اتو دارند برای اینکه آدامس را پاک کنید اگر به صورت مستقیم اتو را روی آن بگذارید امکان دارد به سطح اتو هم بچسبد.
  • پس از یک کاغذ روغنی که برای فر مناسب است استفاده کنید. کاغذ را روی آدامس بگذارید اتو یا کتری داغ را روی ان قرار دهید. تا گرما آدامس را ذوب کند. بعد خیلی سریع آن را با دستمال رو به بالا بکشید تا منجر به پخش به جاهای دیگری نشود. چند بار باید این عمل را تکرار کنید تا به طور کامل پاک شود.
  • دقت کنید که فقط باید اتو را روی آن بگذارید و بردارید اگر حالت رفت و برگشتی را ایجاد کنید آدامس به ناحیه های دیگری هم می‌چسبد.

روش پاک کردن انواع لکه از روی مبل.


پاک کردن لکه چربی از روی مبل

برای تمیزکاری آن یکسری مواد طبیعی و خانگی که حالت پودری دارند و در هر خانه ای یافت می‌شوند مثل نشاسته ذرت، پودر بچه یا جوش شیرین را به کار بگیرید. یا از یک نوع ماده شیمیایی به نام پودر صابون کمک بگیرید.
این نوع مواد ساختار روغن را به صورت اساسی تر تجزیه می‌کنند و راحت تر پاک می‌گردد. شاید اولین کاری که انجام می‌دهید این است که آن را با آب پاک کنید. ولی بسیاری از لکه ها در آب حل نمی‌شوند و این مانع از لکه زدایی آن ها می‌شود روغن یکی از این هاست پس به جای استفاده از آب به تنهایی برخی مواد را با آن ترکیب کنید تا لکه ها را بهتر پاک کند.
اگر می‌خواهید روغن را از مبل پاک کنید این مواد پودری مذکور را روی لکه بریزید. و با دست یا برس کمی آن را جابجا کنید. تا به همه قسمت های لکه نفوذ کند چند دقیقه صبر کنید. چون در حال اثر گذاری است. بعد با جارو آن را پاک کنید تا پخش و پلا نشوند این کار را تا زمانی که لکه پاک شود ادامه دهید.


پاک کردن لکه جوهر خودکار و مداد شمعی از روی مبل

رد خودکار، را هم با مایع ظرفشویی ، مقداری سرکه و آب سرد پاک کنید دستمال را در داخل این محلول فرو نمایید و آب آن را به طور کامل در حدی که به حالت نم برسد بگیرید بعد آن را روی رد خودکار بکشید و بعد از چند دقیقه با دستمالی خشک آن را پاک کنید.
همچنین الکل یا شیر هم خاصیت لکه بری جوهر خودکار را دارند.
یک راه حل مفید دیگر اینکه از روغن برای لکه بری مداد شمعی یا مداد رنگی استفاده کنید. شاید تعجب کنید که روغن باعث کثیفی بیشتر مبل می‌شود. در حالی که یک روش موثر برای لکه زدایی این نوع مواد می‌باشد. چون روغن لکه را شل می‌کند و به حالت رقیق می‌آورد و این باعث می‌شود تا لکه سریعتر پاک شود البته استفاده بیش از حد آن نیز کار را خراب می‌کند و کثیفی بیششتری به بار می‌اورد پس در استفاده از آن دقت کنید
مقدار کمی روغن را روی لکه بریزید و کمی صبرکنید تا روغن لکه رنگی را شل تر کند بعد از آن مایع ظرف شویی را روی لکه بریزید. با یک برس ، فرچه یا مسواک نرم مایع را روی لکه پخش کنید وسپس با یک دستمال حوله ای روی آن را پاک کنید.

در ادامه با روش پاک کردن انواع لکه از روی مبل آشنا می شویم.


روش های پاک کردن لکه شکلات

برای لکه ادویه ای مثل زردچوبه یا قهوه،شکلات و کاکائو هم از مخلوط آب و سرکه استفاده می‌شود. و این محلول را روی مبل بکشید و با دستمال خشک و تمیز آن را پاک کنی.د و اگر تاثیرچندانی نداشت دوباره همان کارها را تکرار کنید.
آبلیمو، جوش شیرین، آب اکسیژنه ،پودرهای شوینده تمامی این مواد نیز کاربرد این چنینی دارند و لکه حاصل از شکلات را از بین می‌برند. در واقع وقتی می‌خواهید لکه شکلات را از بین ببرید باید دو برابر تلاش کنید چون در ساخت شکلات از روغن به همراه رنگ استفاده می‌کنند. پس در این صورت هم چربی و هم رنگ را همزمان باهم پاک می‌کنید.


روش تمیز کردن لکه چای

اگر چای روی قسمتی از مبل ریخت می‌توانید با آب سرد آن را تمیز کنید. اگر لکه قدیمی تر باشد می‌توانید مقداری جوهر لیمو را با آب مخلوط کنید. و با دستمال این محلول را روی لکه چای بمالید و بعد رطوبت آن را بگیرید تا خشک شود.


روش های پاک کردن لکه سس از روی مبل

زمانی که سس روی مبل می ریزد اول با دستمال کاغذی اضافات آن را بردارید .و بعد توسط صابون و آب سرد لکه باقی مانده را پاک کنید. برای اینکار مقداری صابون را در ظرفی رنده کنید ( صابون رنده شده کارایی بیشتری دارد) و آب سرد را روی آن بریزد بعد این مواد را با دست قاشق یا برس به خوبی ترکیب کنید. آن را روی سس بمالید و کمی صبر کنید بعد با دستمال این قسمت را تمیز کنید.
همچنین ترکیب نمک و جوش شیرین هم قابلیت لکه زدایی لکه هایی مثل سس را دارد این مخلوط را روی سس بریزد و چند دقیقه صبر کنید تا سس را به خود جذب کند بعد با دستمالی آن را پاک کنید یا جارو را روی آن بگیرید.


روش پاک کردن لکه عطر از روی مبل

بعضی عطرها علاوه بر الکل مقداری رنگ نیز دارند و این باعث ایجاد لکه روی لباس یا هر چیز پارچه ای می‌شود. لکه عطر و اسپری هم با آبلیمو پاک می‌شود دستمالی را به آبلیمو اغشته کنید آن را روی لکه عطر بکشید و با یک دستمال خشک رطوبت حاصل از آبلیمو را بگیرید.


نکات مهم روش پاک کردن انواع لکه از روی مبل

بسیاری افراد به اشتباه از وایتکس در محلولات خود استفاده می‌کنند. این ماده با اینکه باعث می‌شود لکه ها سریعتر پاک شوند و مبل سفیدتر شود. ولی به مرور زمان بعد از چند بار استفاده به بافت پارچه مبل آسیب می‌زند. و رنگ آن را از بین می‌برد یا پارچه نشیمنگاه مبل هایی که زیپ دارد. و بعضی افراد ان را در می‌آورند و می‌شویند این کار درستی نیست. چون این کار باعث می‌شود که رنگ ان قسمت با دسته یا تکیه گاه متفاوت تر باشد در نتیجه مجبور به تعویض آن می‌شوند.

نوشتهٔ پیشین
آموزش ساخت دسته تی فلزی
نوشتهٔ بعدی
کار دستی ساده هواپیما با چوب

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.