مواد، استانداردها و کاربردهای دستکش ایمنی

مواد، استانداردها و کاربردهای دستکش ایمنی را در ادامه بررسی میکنیم.

دستکش‌های ایمنی بخشی ضروری از تجهیزات حفاظت فردی در حین کار هستند و می‌توانند از شما و کارکنانتان در برابر سوختگی‌های شیمیایی، ساییدگی دست، بریدگی و بسیاری آسیب‌های دیگر محافظت کنند. درک انواع مختلف و استفاده از دستکش های ایمنی می تواند به شما کمک کند هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده از دستکش های ایمنی تصمیمات خوبی بگیرید.

دستکش ایمنی چیست؟

دستکش‌های کار ایمنی برای محافظت از دست‌های کارگر در برابر خطرات مختلف طراحی شده‌اند و در برابر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، بریدگی، ساییدگی، سوختگی، سوراخ‌شدگی، خطرات الکتریکی و سایر خطرات حین کار محافظت می‌کنند.

چرا از دستکش ایمنی استفاده کنیم؟

دست انسان ابزار بسیار پیچیده ای است که می تواند کارهای مختلفی را انجام دهد. اگر آسیب شدیدی ببیند، ممکن است با قدرت و دقت کافی برای انجام کارهای ضروری عمل نکند. در بدترین حالت، صدمه به دست می تواند یک کارگر را تا پایان عمر از کار بیاندازد.

طیف وسیعی از خطرات بالقوه برای دست در صنایع مختلف وجود دارد. برای مثال، کارگران در کارخانه‌های تولیدی ممکن است نیاز داشته باشند از له شدگی، بریدگی یا سوراخ شدگی دست‌های خود توسط ماشین‌های سنگین محافظت کنند. کارمندان کارخانه‌های شیمیایی باید از دست های خود در برابر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر، مواد شوینده و سایر عناصری که می توانند باعث واکنش آلرژیک شدید شوند، محافظت کنند.

پوشیدن دستکش ایمنی می تواند به عنوان یک محافظ قدرتمند در برابر خطرات مربوط به کار عمل کند و از آسیب دیدگی کارگر جلوگیری کند.

دستکش ایمنی قابل استفاده مجدد در مقابل دستکش ایمنی یکبار مصرف

دو دسته اساسی از دستکش های ایمنی وجود دارد: قابل استفاده مجدد و یکبار مصرف.

 • دستکش‌های قابل استفاده مجدد: دوام و استحکام استثنایی را برای کارگران فراهم می کند و مقاومت بالایی در برابر محرک های شیمیایی ارائه می دهد. در حالی که دستکش های قابل استفاده مجدد اغلب حساسیت را فدای افزایش دوام می کنند. این نوع محصولات معمولاً بهترین انتخاب برای مشاغلی هستند که کارگران را ملزم به کار با مواد شیمیایی یا تجهیزات خطرناک، به ویژه برای دوره های طولانی می کند.
 • دستکش های یکبار مصرف: دستکش های یکبار مصرف معمولاً نازک تر از نمونه های قابل استفاده مجدد خود هستند و دوام کمتری دارند. با این حال، این نوع محصولات ممکن است حساسیت بیشتری را در انجام وظایف ارائه دهند و همچنان معیاری برای محافظت در برابر محرک های خفیف ایجاد کنند. بسیاری از دستکش های نیتریل در این دسته قرار می گیرند.

مواد دستکش ایمنی

مواد متداول مورد استفاده در ساخت دستکش ایمنی صنعتی عبارتند از:

قابل عرضه

 • وینیل: این نوع دستکش برای محافظت ساده در برابر آلودگی موادی که توسط کاربر دست به کار می شود مناسب است.
 • پلی اتیلن: ماده ای بسیار مقرون به صرفه است و دستکش های پلی اتیلن اغلب در صنعت خدمات غذایی استفاده می شوند زیرا دوام کافی برای انجام کارهای سبک و کوتاه مدت را فراهم می کنند.
 • لاتکس: پوشیدن این ماده دستکش به طور کلی راحت است و لاتکس را به عنوان یک دستکش ایمنی همه منظوره انتخاب محبوبی می کند.
 • نیتریل: دستکش‌های ایمنی نیتریل اغلب برای کاربردهای شیمیایی معمولی استفاده می‌شوند و می‌توانند در استفاده متوسط ​​تا سنگین بدون آسیب رساندن به حساسیت و مهارت عمل کنند.

قابل استفاده مجدد

 • بافتنی: از الیاف و سایر مواد مصنوعی تهیه می شود. آنها در برابر سایش مقاوم هستند و از گرما و سرمای متوسط ​​محافظت می کنند.
 • چرم: این ماده که از فرآوری پوست و پوست حیوانات به دست می آید، اغلب در تولید دستکش های ایمنی چرمی که برای محافظت در برابر اجسام ناهموار، تراشه ها، جرقه ها و حرارت متوسط ​​طراحی شده اند، استفاده می شود.
 • لاستیک بوتیل: این ماده مصنوعی در برابر طیف گسترده ای از مواد شیمیایی از جمله اسیدهای خورنده، بازهای قوی و کتون ها محافظت می کند.
 • آلومینیومی شده: این نوع مواد دستکش مخصوصاً برای مواردی که شامل گرما هستند مناسب است زیرا فلز وارد شده می تواند به عنوان مانعی در برابر گرمای شدید عمل کند.

انواع مختلف حفاظت و مشخصات

توجه به این نکته مهم است که انواع مختلف دستکش ایمنی انواع مختلفی از محافظت را در حین کار ارائه می دهند. برخی از انواع رایج حفاظتی که توسط دستکش ایمنی ارائه می شود عبارتند از:

 • محافظت در برابر گرما یا سرمای متوسط: دستکش‌های چرمی و نخی می‌توانند مانعی در برابر گرما یا سرمای متوسط ​​ایجاد کنند که به کارگران کمک می‌کند تا کارهای مهم دستی را با حداقل ناراحتی انجام دهند.
 • مقاومت برش: بسیاری از مردم تصور می کنند که دستکش های چرمی به طور طبیعی در برابر بریدگی مقاوم هستند. با این حال، دستکش های ایمنی مهندسی شده از الیاف مصنوعی، مانند Kevlar و Dyneema، تا 10 برابر چرم مقاومت برش را ارائه می دهند.
 • حفاظت حرارتی: دستکش های کولار همچنین سطح بالایی از حفاظت حرارتی را برای کارمندانی که باید با شرایط کاری سخت تری دست و پنجه نرم کنند، فراهم می کند.
 • مقاومت در برابر سایش: دستکش های مهندسی Dyneema به طور استثنایی در برابر سایش مقاوم هستند و آنها را به گزینه ای عالی برای مشاغل تولیدی خاص تبدیل می کند.
 • مقاومت شیمیایی: دستکش های ایمنی شیمیایی ساخته شده از انواع مختلف لاستیک (بوتیل، نیتریل، نئوپرن، فلوروکربن) یا پلاستیک (PVC، پلی اتیلن) ​​به ویژه برای مواردی که نیاز به مقاومت در برابر مواد شیمیایی مضر دارند، مناسب هستند.
 • دستکش: دستکش هایی که در برابر خطر مقاوم هستند اما در دست گرفتن ضعیفی دارند ممکن است به دلیل لغزش باعث آسیب در محل کار شوند. بسیاری از تولیدکنندگان دستکش محصولات خود را با استفاده از پوشش نیتریل اسفنجی که برای افزایش کیفیت چسب طراحی شده است، اصلاح می کنند.
 • حفاظت از طول سرآستین: اگر کارگران نیاز به اطمینان از امنیت بازوهای پایینی خود دارند، دستکش های ایمنی با طول کاف بیشتر ضروری است.

نوع دستکشی که یک کارگر باید استفاده کند عمدتاً به وظایفی که انجام می شود و خطرات احتمالی آن بستگی دارد. به عنوان مثال، کارمندان یک آزمایشگاه شیمیایی باید از دستکش ایمنی متفاوتی نسبت به کارگران یک سایت ساخت و ساز استفاده کنند. مهم است که خطرات قابل توجه را از قبل شناسایی کنید و سپس تعیین کنید که کدام نوع دستکش حداکثر ایمنی را برای کارگران در دست ایجاد می کند.

استانداردهای دستکش ایمنی ( مواد، استانداردها و کاربردهای دستکش ایمنی )

چهار استاندارد قابل توجه در سراسر جهان برای اندازه گیری مقاومت برش دستکش ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد:

 • استاندارد EN388 /2003 که در کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین استرالیا، کانادا و کشورهای آمریکای جنوبی اجباری است.
 • استاندارد ASTM F1790-97 که نیروی مورد نیاز برای بریدن مواد مقاوم در برابر برش را با چاقو (با استفاده از کنترل 25 میلی متر یا 0.98 اینچ برای مقدار مسافتی که تیغه باید از دستکش طی کند) بر حسب گرم اندازه گیری می کند.
 • استاندارد ASTM F1790-05 (نسخه به روز شده آزمون F1790-97 که در بالا ذکر شد)، که بیشتر در ایالات متحده استفاده می شود.
 • استاندارد ISO 13997 که نیروی مورد نیاز برای بریدن دستکش ایمنی مقاوم در برابر برش را نیز اندازه گیری می کند (اما بر حسب نیوتن، نه گرم).
علاوه بر این چهار استاندارد، استاندارد تکمیلی به نام ANSI/ISEA 105 وجود دارد. این استاندارد دستورالعملی برای سطوح برش قابل قبول برای تولیدکنندگان دستکش های محافظ مستقر در ایالات متحده ارائه می دهد. در مقیاس 0-5 با شاخص های زیر عمل می کند:
 • 0 = عملاً بدون محافظ برش
 • 1-2 = حداقل حفاظت از برش
 • 3-4 = محافظ با برش متوسط
 • 5 = حداکثر حفاظت برش (مناسب برای مناطق کاری پرخطر)

البته تولیدکنندگان دستکش های محافظ باید فاکتورهای مختلفی را در هنگام طراحی و تولید موارد استفاده خاص در نظر بگیرند. به عنوان مثال، دستکش‌های مکانیکی با ضربه بالا اغلب شامل بند انگشت‌های قالب‌گیری شده برای حداکثر مهارت هستند و دستکش‌های دسته‌دار بسته دارای کف دست‌ها و انگشت‌های سیلیکونی نقطه‌دار برای گرفتن استثنایی هستند.

در نهایت، استاندارد OSHA 1910 کارفرمایان را ملزم می‌کند که هنگام قرار گرفتن دست‌هایشان در معرض خطراتی مانند قرار گرفتن در معرض پوست با مواد مضر، بریدگی، پارگی، سوختگی و غیره، محافظ دست مناسب (مثلاً دستکش ایمنی) را برای کارکنان خود فراهم کنند.

کاربردهای دستکش ایمنی

شکل 2: دستکش های ایمنی از دست ها و انگشتان کاربر در برابر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی محافظت می کنند

تعداد زیادی کاربرد عملی برای دستکش های ایمنی در صنایع مختلف وجود دارد. موارد زیر فقط نمونه کوچکی از برنامه های کاربردی معمول در کار است:

سوالات متداول در مورد مواد، استانداردها و کاربردهای دستکش ایمنی

دستکش ایمنی برای چیست؟

دستکش‌های ایمنی (همچنین به عنوان دستکش‌های محافظ یا دستکش PPE شناخته می‌شوند) از دست‌ها و انگشتان کاربر در برابر خطرات، از تحریک ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی گرفته تا بریدگی و سوراخ شدن اشیای تیز محافظت می‌کنند.

ضخامت دستکش چگونه اندازه گیری می شود؟

ضخامت دستکش معمولاً بر حسب میلی متر اندازه گیری می شود که برابر با 0.001 اینچ است. یک دستکش ضخیم تر، یک دستکش با میل بیشتر، در مقایسه با دستکش نازک تر، سطح محافظت بیشتری را ارائه می دهد.

ضخامت مناسب برای دستکش نیتریل چقدر است؟

ضخامت دستکش‌های نیتریل برای مصارف صنعتی معمولاً 6 تا 8 میل است، اما ضخامت آنها به 15 میل می‌رسد. با این حال، دستکش های ضخیم تر ممکن است مهارت و حساسیت کمتری را ایجاد کنند.

آیا دستکش های نیتریل در برابر سوخت دیزل محافظت می کنند؟

دستکش نیتریل را می توان به عنوان دستکش ایمنی گازوئیل استفاده کرد، البته بستگی به نوع نیتریل و غلظت سوخت دارد. بهتر است مشخصات سازنده را بررسی کنید یا با یک متخصص مشورت کنید.

چه نوع دستکشی حفاظت حرارتی را فراهم می کند؟

از چرم و سایر موادی که در برابر حرارت، شعله و جرقه بسیار مقاوم هستند، برای ساخت دستکش های محافظ حرارت استفاده می شود. دستکش‌ها برای محافظت در برابر سرما اغلب با نخ، پنبه یا پشم پوشیده می‌شوند.

چه دستکش هایی از شما در برابر جرقه های الکتریکی محافظت می کنند؟

دستکش های ایمنی الکتریکی لاستیکی یا عایق شده از جرقه های الکتریکی محافظت می کنند. آنها بر اساس ولتاژی که می توانند تحمل کنند رتبه بندی می شوند.  ترجمه شده از منبع

نوشتهٔ پیشین
نحوه تشخیص چوب راش
نوشتهٔ بعدی
تولید کننده چوب راش

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.