نحوه نگه داری و افزایش عمر دستکش ایمنی

نحوه نگه داری و افزایش عمر دستکش ایمنی و نحوه شستشو
زمانی که دستکش‌های ایمنی هنوز وجود خارجی نداشتند افراد همواره دچار خطرات و حوادث گوناگون می‌شدند. و آسیب‌های زیادی به دستشان وارد می‌شد. مانند: انواع بیماری های پوستی، خطر برش دست و… پس در پی آن آمدند که یک پوشش برای محافظت در برابر این گونه پیشامد و رویداد ها بسازند.
همچنین در برخی مشاغل کار بدون استفاده از دستکش امکان‌پذیر نیست و حتماً باید نوعی محافظ بین دست انسان و آن وسیله یا مواد قرار بگیرد. ایمنی در هر کاری از عناصر حیاتی و خطیر و رعایت آن الزامی است.
دستکش هم از تجهیزات ایمنی اساسی به شمار می اید اما شیوه نگه داری و استفاده از آن نیز بسیار پر اهمیت است. اگر نحوه مواظبت از ان را بدانیم دیرتر خراب می‌شود و می‌توانیم مدت زیادی مورد استفاده قرار دهیم.

در نگه داری دستکش هم مانند هر وسیله دیگری باید دقت و توجه کافی داشت. نکاتی که باید مورد توجه قرار بگیرند عبارتند از:

شغل متناسب نحوه نگه داری و افزایش عمر دستکش ایمنی

باید بدانیم از چه دستکشی در کجا و در چه شغلی استفاده کنیم. مثلا جوشکاری شغلی که در آن دست ها همیشه باید در برابر گرما، حرارت و جرقه در امان بمانند. پس باید از دستکش های مخصوص استفاده گردد که آتش نمی گیرند، ذوب یا سوراخ نمی‌شوند و بافتشان پایدار می‌ماند.
دستکش های مناسب مشاغل ساختمانی که موادی که به کار می‌برند به دستها می‌چسبند و یا با جابجایی ابزار و وسایل ممکن است پوست دچار خراش و آسیب شود.
برای حل این مشکل باید کارگران از دستکش هایی مانند دستکش بنایی یا ضد برش استفاده کنند.
شغلی که بدون استفاده از دستکش و پوششی محافظ و نارسانای برق امکانپذیر نیست در ساخت این نوع دستکش ها موادی را به کار میبرند که عایق برق هستند.
مواد شیمیایی و اسیدی در صورت تماس با پوست اسیب جدی میرساند و با استفاده از دستکش مخصوص این مورد حل می‌شود.
به کارگیری دستکش های ضد برش در فعالیت هایی که با وسیله های سرتیز و بر آن ارتباط دارند از جمله مواردی است که باید رعایت شود.

شستشو مهم ترین نکته‌ی نحوه نگه داری و افزایش عمر دستکش ایمنی

  • اموزش شستشوی دستکش جوشکاری و نحوه ی نگهداری آن

دستکش های جوشکاری از چرم استفاده می‌کنند و به گونه‌ای است که نیاز به شستشوی زیاد ندارد. چرم بعد از شستشو خشک می‌شود پس باید از مواد شوینده‌ای استفاده کنیم که دارای نرم کننده هستند که از خشکی بیش از حد آن جلوگیری کند و به بافت آن آسیب نرساند.
  • تمیز کردن دستکش صنعتی و بنایی

دستکش هایی که در کارهای صنعتی و بنایی مورد استفاده قرار می‌گیرد تقریباً هر روز دچار کثیفی می‌شوند و حتماً باید شسته شوند. چون با موادی سر و کار دارند که وقتی به دستکش بچسبد و خشک شود تمیزکاری آن سخت است. این نوع دستکش‌ها به مواد شوینده خاصی نیاز ندارند و با شوینده‌های عادی هم تمیز می‌شوند.پ
  • آموزش شستشوی دستکش ضد اسید

شستشوی دستکش‌های شیمیایی و اسیدی به دقت بالایی نیاز دارد. چون مواد شیمیایی و اسیدی تقریباً به اکثر مواد عکس‌العمل نشان می‌دهند. پس باید از شوینده‌های استفاده کرد که در تماس با اسید دچار کمترین فعل و انفعالات باشد. اما ابتدا باید دستکش را به صورت کامل تنها با آب ولرم بشویید تا مواد شیمیایی و اسیدی از روی آن پاک شود.
و برای شستشوی مواد باقی مانده از پودر لباسشویی می‌توانیم استفاده کنیم. اسید در صورت تماس با دست به پوست آسیب می‌رساند. پس در هنگام شست و شو هم باید از یک دستکش دیگر استفاده کنیم مواد اسیدی همچنین به ریه نیز آسیب می‌رساند پس حتماً باید در یک فضای باز این کار انجام شود.
  • نحوه شستشوی دستکش عایق برق

در ادامه نحوه نگه داری و افزایش عمر دستکش ایمنی به نحوه نگهداری و شستشوی دستکش عایق برق می رسیم. دستکش‌های برقی از جنس پلاستیک هستند و با شوینده‌های معمولی نیز می‌توانیم آنها را بشوییم اما نکته قابل توجه این است که بعد از شستشو حتماً باید خشک شود. و هیچگونه آب و رطوبتی درون آن باقی نماند. برای اطمینان بیشتر می‌توانیم آنها را برعکس کنیم تا آب آن به صورت کامل خشک شود. وجود آب حتی در مقدار بسیار کم هم در دستکش‌های برق بسیار خطرناک است و ممکن است فرد دچار برق گرفتگی شود.
  • آموزش شستشوی دستکش نیتریل

دستکش های نیتریل برای شغل‌هایی که با روغن سر و کار دارند استفاده می‌شود. روغن تنها با آب پاک نمی‌شود و نیازمند موادشوینده قوی‌تری است. همچنین می‌توانیم از بنزین نیز برای پاک کردن آن استفاده کنیم.
  • نحوه‌ی شستشوی دستکش ضدبرش

دستکش‌های ضد برش هم در هنگام شستشو نیاز به مراقبت خاصی ندارند و در صورت لزوم با مواد شوینده عادی می‌توان آنها را شست.
بهتر است بعد از شستشو آنها را در یک جعبه و یا پلاستیک جداگانه قرار دهیم چون این گونه تجهیزات به مراقبت و نگه داری خاصی نیاز دارند و ما با این نکات میتوانیم عمر به کارگیریشان را افزایش دهیم.

خرید و استفاده

در زمان انتخاب یک دستکش و یا در هنگام خرید آن علاوه بر قیمت حتماً باید کیفیت جنس را نیز مورد توجه قرار دهیم. یعنی هزینه ای که برای این وسیله صرف می‌شود ارزش داشته باشد. کیفیت خوب دوام و مقاومت را نیز تضمین می‌کند و عمر وسیله مورد استفاده نیز متناسب با آن به اندازه کافی خواهد بود. در غیر این صورت بعد از چند بار استفاده خراب می‌شود و ارزش پرداخت هزینه زیاد را ندارد و ایمنی فرد را به خطر می‌اندازد.
موقع خرید و یا بعد از چند بار استفاده باید همه جای دستکش را وارسی کنیم تا عیب و ایراد و پارگی نداشته باشد مخصوصا در دستکش های ضد اسید. و در صورت وجود مشکل حتما باید اصلاح و ترمیم و یا تعویض شود.
مراقبت درست و صحیح از دستکش و رعایت نکات  نحوه نگه داری و افزایش عمر دستکش ایمنی که گفتیم باعث می‌شود که بهره زیادتری از ان برد و همچنین از هزینه‌های اضافی که در صورت عدم رعایت به وجود می اید کاست.
نوشتهٔ پیشین
انواع دستگاه برش چوب
نوشتهٔ بعدی
آموزش کاشت درخت راش در خانه

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.