آشنایی با چوب درخت گردو

آشنایی با چوب درخت گردو

انواع چوب هایی که در صنعت و نیزساخت ابزار چوبی مورد استفاده قرار می گیرند ، به دو دسته ی کلی قابل تقسیم هستند:

  • چوب های درختان نیز برگ
  • چوبهای درختان پهن برگ

به طور خلاصه چوبهای تیز برگ مربوط به درختانی می شود که دارای برگ تیز و سوزنی است. و عموماً در فصل های مختلف سال ، برگ آنها سیز است و کمتر دیده می شود که در فصل زمستان برگ هایشان خشک شود. به این سبب است که به آنها چوبهای زمستانی نیز می گویند.

این نوع درختان دارای چوبی با الیاف بسیار نرم هستند و از جمله خصوصیات دیگر این نوع درختان آن است که:

  • از خود صمغ زیادی ترشح می کنند.
  • وزنشان سبک است و دارای مقاومت زیادی در برابر فشار و عوامل جوی و نیز در مقابل رطوبت هستند.
  • کار با ابزار کار مورد استفاده در ساخت فرآورده های چوبی نظیر اره و رنده با این نوع چوبها بسیار آسان است.
  • در صورت نیاز به تغییر رنگ ، فرآورده های چوبی ساخته شده با این نوع چوبها ، به خوبی به خود آستری می گیرند.

چوب های پهن برگ نیز مربوط به درختانی می شوند که فقط در فصل یا فصل های معینی دارای برگ هستند و مانند سایر گیاهان ، در فصل بهار ، برگهایشان شروع به سبز شدن می کنند. و تا فصل پاییز نیز دارای برگ هستند. ولی برگ های آنها به تدریج از فصل پاییز خشک می شوند و در فصل زمستان نیز فاقد برگ هستند.

به این سبب است که به آنها چوب های تابستانی نیز می گویند . چوب درختان پهن برگ یا تابستانی عموماً محکم و دارای فشردگی خاص است. و الیاف آنها نیز دارای خلل و فرج است و زمانی که به آنها پرش طولی داده می شود، در سطح چوب سوراخ های بازی مشاهده می شود.

آشنایی با انواع چوب برخی از درختانی که از چوب آنها در ساخت مبل, دسته بیل, دسته تی و.. استفاده می شود

آشنایی با چوب درخت گردو

درخت گردو هم به صورت پراکنده در گروه های کوچک در جنگل های شمال ایران – حوزه ی خزر – می روید. و هم در بسیاری از نقاط ایران که دارای آب و هوای نیمه خشک یا مدیترانه ای هستند مانند آذربایجان ، کردستان ، لرستان ، شمال فارس ، تفرش و خمین ، اطراف اصفهان ، اطراف تهران ، خراسان ، دامنه های جنوبی البرز ، همدان ، تویسرکان ، یافت و کرمان و کوه های دلفاروساردوییه جیرفت ، خبال بارزو … کاشته می شود.

لذا گسترش آن در کشورمان بسیار وسیع است. درختان جنگلی آن دارای قامت بلند و تنهای قطور تقریبا به ارتفاع ۱۲ و ۱۵ متر و قطری در حدود ۴۰ تا ۷۰ سانتیمتر هستند. در صورتی که تک درختان, از این گونه در نقاط مختلف کشورمان، دارای تهی کوتاه به ارتفاع ۱ تا ۲ متر و گرزن بزرگ و گرد است.  و قطر تنه ی آنها به ۱۰۰ تا ۱۶۰ سانتیمتر می رسد.

رنگ و وزن درخت گردو

وزن مخصوص چوب گردو حدود ۰/ ۶۰ است. اگر چه تنه ى أن غالباً کوتاه است ولی چوب درون آن دارای رنگ قهوه ای روشن تا تیره با رگه ها و نقش و نگار بی نظیر و زیبا و بسیار دل انگیز است . چوب گردو نیمه سبک ، نیمه نرم و همگن است و به خوبی قابل تورق است به طوری که می توان از آن به وسیله ی ابزار جدید و ماشین آلات قوی، روکش هایی به ضخامت ۰/۳ میلیمتر تهیه کرد.

چوب گردو راست تار و خوش کار است و دوام آن بسیار خوب است. در داخل آب، ریش ریش نمی شود، الیاف آن زود جدا نمی شود، و خواص تکنولوژیکی آن عالی است.

روکش گردو در ایران و دیگر کشورهای جهان در صنایع مبل سازی، نماسازی، تخته لایی سازی، دکوراسیون چوبی، صنایع پوششی و … هنوز هم دارای اهمیت فوق العاده ای است و طرفداران پر و پا قرصی دارد.

چوب گردو، در صنایع دستی چوبی ایران کاربرد فراوان دارد و از این چوب به ویژه در خراطی، منبت کاری، مشبک کاری و معرق کاری و… استفاده ی زیادی می شود.

نوشتهٔ پیشین
محاسن و معایب چوب
نوشتهٔ بعدی
دستکش نیتریل چیست؟

محصولات پیشنهادی

لباس کار کتان
حراج!

لباس کار کتان

Original price was: ۱,۱۰۰,۰۰۰ تومان.Current price is: ۱,۰۵۰,۰۰۰ تومان.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.