ابزارهای حفاظتی برای کارگران در معرض حرارت و آتش

ابزارهای حفاظتی برای کارگران در معرض حرارت و آتش

وقتی یک عامل حرارت با دمای شدید و بالا به طور مستقیم با فاصله کم و به مدت طولانی با هر چیزی برخورد کند به احتمال خیلی زیاد منجر به ذوب، تغییر شکل و ساختار و در نهایت نابودی می‌شود. به همین خاطر ابزار و وسایلی که بتوانند در مقابل این منبع و عامل مقاومت کنند باید در این زمان‌ها استفاده شود این لوازم شامل لباس، دستکش، کفش  نسوز و… می‌باشد.

که هر یک به نوبه خود از اهمیت خاصی برخوردار است. و در صورت عدم استفاده از آن به خصوص در این گونه شغل‌ها که جزو مشاغل پر خطر به حساب می‌آیند آسیب جدی بر انسان وارد می‌کند. ابزار و وسایلی که با آتش ذوب نمی‌شوند و حرارت از میان بافت آن‌ها رد نمی‌شود و می‌توانند از هر چیزی در مقابل آتش محافظت نمایند. البته هر چه قدر شدت حرارت بیشتر باشد باید تعداد وسایلی که به کار می‌رود نیز بیشتر شود. یا فناوری و تکنولوژی که برای ساخت آن به کار می‌برند پیشرفته تر باشد.

گارگران ریخته گری و ذوب آهن، شیشه سازی، آهنگری، جوشکاری، آتش نشانان و … در مجموعه مشاغلی که مستقیم و بیشترین ارتباط را با حرارت آتش دارند قرار می‌گیرند. و چون از مشاغل پرخطر به حساب می‌آیند. باید به صورت خاصی در استفاده از تجهیزات ایمنی دقت نمایند.

نکات مهم استفاده از ابزارهای حفاظتی برای کارگران در معرض حرارت و آتش

حتما و قطعا از تمامی ابزار و تجهیزات ایمنی مناسب و مطابق با شرایط کاری در شغل هایی که با ذره ای سهل انگاری اثرات و نتایج جبران ناپذیری دارد، استفاده شوند.

تمامی محصولات ایمنی دارای تاریخ انقضایی هستند که یک مدت استاندارد و مشخصی را برای هرکدام از این تجهیزات در نظر می‌گیرند و فقط تا آن تاریخ درج شده قابل استفاده هستند. و بعد از آن ایمنی لازم برای محافظت را نخواهند داشت. پس اولا در هنگام خرید و سپس در زمان استفاده تاریخ انقضای آن ها را چک نمایید.

کارگران این مشاغل باید در ساعات کاری خود چندین بار به مدت 20 دقیقه از آن فضا و منبع گرما دور شوند. و در مکانی که به اندازه کافی هوا در جریان است تنفس و دم و بازدم انجام دهند تا مقداری وضعیت جسمی آن ها از لحاظ گرمازدگی و شرایط تنفسی بهبود یابد.

ابزارهای حفاظتی برای کارگران در معرض حرارت و آتش یکی از مهم ترین موارد در اصول ایمنی هنگام کار با گرما می باشد که باید رعایت شود.

دستکش نسوز

دو عضوی از بدن که همیشه در بحث ایمنی در اولویت قرار دارد و حساسترین اعضای بدن به حساب می‌آیند سر و پا هستند. استفاده از تجهیزات برای این نقاط اهمیت زیادی دارد و به این ترتیب باید بیشترین توجه و مراقبت از همین نواحی صورت گیرد. اما در مقوله آتش و حرارت دست ها بیشترین عضو در ارتباط و تماس مستقیم هستند.

به همین علت توجه زیادی در ساخت پوشش مناسب برای امنیت دست ها به کار می‌برند. دستکش هایی که دارای چند لایه چرمی هستند و این لایه چرمی روی بخش هایی از انگشتان و کف دست ها ضخامت بیشتری دارد. چون افراد معمولا از قسمت داخلی دست بیشتر از سایر قسمت های آن استفاده می‌کند و برای لمس اشیا و جابجایی آن از کف دست و انگشتان کمک می‌گیرد. به همین علت این لایه ضخیم کمک می‌کند تا هنگام تماس با آتش یا یک وسیله داغ آسیبی به دست نرسد.

لباس کار نسوز

لباس این افراد فقط از یک لایه و یک تکه تشکیل نمی‌شود. بلکه چندین نوع لباس را از روی یکدیگر می‌پوشند تا مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و سطح بدن از خطر سوختگی در امان باشد. اما ساختار آن ها به گونه ای نیست که باعث آزار و اذیت فرد یا تعریق بیش از حد شود. در واقع هوا در بین تار و پود آن ها دائما در حرکت است و باعث ایجاد خنکی در قسمت های مختلف بدن فرد می‌شود.

این لباس ها  دارای یقه های بلندی است که کل گردن را تا روی بخشی از موهای سر می‌پوشاند و آستین ها و پاچه های کش دار یا چسب دار آن ها که کامل به مچ دست و پا فیکس می‌شود و راهی برای ورود حرارت به بدن باقی نمی‌ماند.

این نوع لباس ها از الیاف کاملا طبیعی مانند پنبه و چرم و یا از پارچه های مخصوص آلومینیومی که جنس نسوزی دارند تشکیل می‌شود. یکی دیگر از ابزارهای حفاظتی برای کارگران در معرض حرارت و آتش کفش نسوز می باشد که در ادامه بررسی می کنیم.

کفش عایق حرارت ( ابزارهای حفاظتی برای کارگران در معرض حرارت و آتش )

کفش عایق حرارت، عایق آتش و حریق  گاها دارای ساق و لبه بلند برای پوشش قسمت هایی بالاتر از مچ و یا به صورت چکمه که از ذوب شدگی و ورود و نفوذ آتش و حرارت به پا و نیز برخورد آن با وسیله های داغ و… جلوگیری می‌کند. و آتش، شعله و حرارت آن تاثیری روی ساختار این کفش ها ندارد.

ماسک و کلاه نسوز

ماسک، شیلد و کلاهی که جنس نسوزی دارد. قبلا استفاده از ماسک یا شیلد سخت تر بود چون باید آن را با یک دست روی صورت نگه می‌داشتند و با دست دیگر به کار مشغول می‌شدند.

اما بعد ها برای اینکه یک دست درگیر نباشد و به گونه ای آن را طراحی می‌کنند که بتوانند از هر دو دست خود برای دقت و تمرکز بیشتر استفاده کنند. آن را به کلاه متصل می‌کنند در این حالت هنگام لزوم آن را پایین می‌کشند و بعد اتمام کار به بالای سر هدایت می‌کنند.

 

نوشتهٔ پیشین
جدیدترین مصالح ساختمانی
نوشتهٔ بعدی
سنگ نورگذر چیست؟

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.