انواع پارچه جدید

مشخصات و نحوه ی انتخاب بهترین پارچه برای لباس

در هنگام خرید پارچه، دانستن نکاتی در خصوص رنگ، طرح و جنس به شما در انتخاب بهینه کمک شایانی خواهد کرد. حال آنکه از اسامی داخل بازار نمی‌توان به جنس پارچه‌ها پی برد و خرید پارچه منوط به اطلاعات کلی و سلیقه شخصی می‌شود.

 • بنابراین با توجه به کاربرد آن، بهتر است به نکات زیر توجه شود. در هوای گرم بهتر است از پارچه‌های نخی، مقاوم، با رنگ روشن و ضد چروک استفاده کنید. زیرا هوای گرم خود باعث جمع شدن و چروک شدن پارچه خواهد شد. پارچه را متناسب با لباس موردنظر انتخاب کنید.
 • هنگام خرید ابتدا تکه‌ای از پارچه را در دستانتان فشرده کنید تا از چروک نشدن سریع آن اطمینان حاصل کنید.
 • اگر پارچه سفید و مرطوبی را روی پارچه تیره کشیدید و پارچه سفید خیلی زود رنگ گرفت این پارچه بعد از شست وشو رنگ زیادی از دست خواهد داد. بنابراین یا باید در هنگام استفاده از آن خیلی محتاط باشید یا از خرید آن صرف نظر کنید.
 • انوع پارچه جدید خوب باید از استحکام خوبی نیز برخوردار باشد به همین منظور با دست، پارچه را از دو جهت (تار و پود بکشید تا از استحکام پارچه اطمینان حاصل نمایید.

در ادامه به بررسی جنس انوع پارچه جدید موجود در بازار می‌پردازیم و برای نحوه ی تولید پارچه می توانید به این مقاله مراجعه نمایید. این پارچه ها به پارچه‌ های کنفی هم معروف هستند و از پارچه‌های مناسب فصل تابستان محسوب می‌شوند.


انواع پارچه جدید مرغوب کنفی

 • مرغوب‌ترین نوع این پارچه از ۷۰ درصد پنبه، ۱۰ درصد پلی استر و ۲۰ درصد ویسکور تهیه می شود
 • و بدترین نوع آن از ۵۰ درصد پلید و ۵۰ درصد پلی استر، بدون ویسکوز است

چیت

پارچه پنبه‌ای در دو نوع ساده و طرح دار که بیشتر مزین به نقش گلهای کوچک و بزرگ بود. این نوع پارچه بسیار سبک با تراکم کم تار و پود و برای لباس راحتی مردانه و زنانه، بسیار مناسب است.


چلوار

پارچه پنبه‌ای سفید و آهاردار و بسیار پرمصرفی است. این نوع پارچه، سبک، خنک، به طور معمول به شکل طرح دار و گلدار و برای تهیه لباس مناسب است. از آن پیراهن، زیرجامه، ملحفه و روبالشی تهیه می‌کنند. چلوارهای سفید و روشن به دلیل تراکم تار و پود بیشتر، کمتر برای دوخت لباس استفاده می‌شوند. * کرباس کرباس، پارچه پنبهای سفید و درشت بافت که غالباً زنان و مردان روستایی از آن جامه می‌ساختند و برای کفن نیز به کار می‌رفت. این پارچه ضخیم و آهاردار با تراکم تار و پود کم است. به دلیل ضخامت زیاد نخهای تار و پود، مناسب لباس نیست و به طور معمول به عنوان لایی کت، پارچه‌های شماره دوزی، کاموادوزی و از این دست به کار می‌رود.


انواع پارچه جدید کرباس

نیمه صنعتی پارچه‌ای مقاوم است از الیاف پنبه و یا لینن است که از آن برای ساخت چادر مسافرتی، کوله پشتی و غیره استفاده می‌شود.

متقال پارچه پنبه‌ای سفید شبیه به کرباس اما از آن لطیف‌تر. این نوع پارچه به نسبت ضخیم و تراکم نخهای تار و پود آن زیاد است. رنگ‌پذیری خوبی ندارد و در رنگهای سفید و شیری موجود است. این نوع پارچه برای تن‌پوش مناسب نیست و بیشتر برای روبالشی و ملحفه و غیره استفاده می‌شود. کاربرد رایج دیگر این پارچه برای «پاترون» است.
بافندگی تعداد کل میلمیلک‌های مورد نیاز برای عمل نخ کشی برابر با تعداد کل نخ‌های تار است.


جین

چین پارچه جناعی با بافت ناهموار از پنبه وکنان است. در بافت این پارچه‌ها بود از زیر دو تار یا بیشتر عبور می‌کند. این پارچه دارای دوام و استحکام بالا است و یکی از سبک‌های پوشش است که در تمام دنیا استفاده می‌شود.


انواع پارچه جدید ترگال

طبقه‌بندی انواع مختلف ترگال و کجراه از ارزان به گران، به صورت زیر است:

 • فلامنت
 •  پلی استر فلامنت
 • فلامنت پلی استر پنبه
 •  پلی استر ویسکوز فلامنت
 • پلی استر ویسکوز ۳۰ درصد پنبه – ۷۰ درصد
 • پلی استر ۷۰ درصد پنبه ۳۰ درصد
 • پلی استر ۱۰۰ درصد پنبه ( کتان)

لازم به ذکر است که ترکیب الیاف دیگری نیز در بازار موجود است که از انواع پارچه جدید می باشد. مرسریزه عملیات مرسریزه گرم در پارچه‌های مخلوط پنبه پلی استر با محلول قلیایی داغ، در جزء پنبه به منظور ابریشم مانند زیر دست پلی استر و بهبود خواص آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.


موسیلن

موسیلن پارچه‌ای لطیف و نرم، شبیه کتان که از پنبه یا پشم تهیه می شود.


ماهوت

ماهوت پارچه‌ای ضخیم تمام پشم، نرم، کمی براق، با سطح پرزدار است.


موهر

موی بعضی از نژادهای بز لطیف و با ارزش است. از بز نژاد آنقره سالیانه مقدار زیادی موی بلند و لطیف به دست می‌آید که موهر نامیده می شود. طول تارهای موهر معمولا میان ۱۳ تا ۲۲ سانتیمتر و قطر آن ۵۰ تا ۶۰ میکرون است. هر چه قطر موهر کمتر باشد لطیف‌تر و گران‌تر است و ارزش آن در بازارهای جهانی از بهترین پشم‌های گوسفندان مرینوس نیز بیشتر است.

تارهای موهر خاصیت کشسانی مناسبی دارند از این رو پارچه‌های بافته شده از موهر کمتر چروک می‌شوند. امروزه در صنعت بافندگی از موهر خالص کمتر استفاده می‌شود. موهر را با پشم گوسفند، مو و کرک بز و یا با کتان، کنف، پنبه و نیز با الیاف مصنوعی مانند نایلون و پرلون، به نسبتهای معین درهم می‌کنند و با آن پارچه‌های گوناگون می بافند.

تارهای موهر خاصیت رنگ‌پذیری خوبی دارند و رنگ‌ها را با درخشندگی و شفافیت زیاد نشان می‌دهند.


فوتر نمد

نوعی بافته سنتی زیراندازی است که با پشم تولید می‌شود. در فرانسه به آن فوتر می‌گویند. برای تهیه نمد (نمد مالی) عمل بافتن انجام نمی‌شود بلکه با ایجاد فشار و رطوبت و حرارت، موجب درهم رفتن الیاف پشمی می‌شوند. دو خاصیت جعدیابی و لایه محافظ فلسی شکل پشم، امکان تولید نمد را فراهم می‌کنند. پشمی که برای تولید نمد به کار می‌رود پشم بهاره گوسفند با الیاف بلند است. از صابون و زرده تخم مرغ نیز می‌توان برای بهتر شدن کیفیت کار بنگالین پارچه‌ای آجدار که از ابریشم، پشم و یا الیاف مصنوعی بافته می‌شود.


بنگالین

از انواع پارچه جدید می توانیم به اشاره کنیم. به نوع بافت پارچه اشاره دارد. نام بنگالین هم از بنگال گرفته می شود که این پارچه برای اولین بار از آنجا به فرانسه وارد شد.


انواع پارچه جدید دانتل و گیپور

تفاوت دانتل و گیپور در طراحی و زمینه‌های آن‌هاست. گیپور از بافت پنبه و ابریشم بدون هیچ زمینهای و به صورت برجسته و ضخیم درست می شود اما دانتل از تارهای ابریشم است که معمولا روی زمینه تور بافته میشود و سه نوع کار شده، برجسته و کارنشده دارد. دانتل قیمت بسیار بالایی دارد و به دلیل زیبایی و ظرافتش برای لباس عروس بسیار پرکاربرد است. اگر پارچه‌ای را میبینید که روی تور طرحهای برجسته، براق و ظریفی کار شده و از پشت پارچه هم زیری دیده نمی‌شود، پارچه‌ی خوبی خریده‌اید.


ساتن

در حقیقت ساتن و مخمل روش یافت پارچه را مشخص می‌کنند. برای بافتن ساتن، سطح پارچه‌ای که مشاهده می‌کنید، دارای نخهای بسیار طویلی است که همگی رو به یک سمت دارند. این نخهای پود حدوداً ۴/۱ اینچ یا بیشتر روی سطح قرار می‌گیرند و سپس در پارچه فرو می‌روند. این روش باعث می‌شود، تا پارچه شکل ابریشمی و نرم پیدا کند.


مخمل

نوعی پارچه کرکی است که از ابریشم، پنبه، کتان یا پشم بافته می‌شود.و یکی از انواع پارچه جدید است. مخمل به علت دشواری ساخت و تولید، معمولا جزء پارچه‌های اشرافی و لوکس محسوب می‌شود؛ گرچه با پیشرفت فناوری روز، تولید آن هزینه کمتری پیدا کرده است. صفت «مخملی» اشاره مستقیم به لطافت و نرمی این نوع پارچه دارد و منظور از آن «به نرمی مخمل» است.


انواع پارچه جدید پولیش

پارچه‌هایی که پوشش مویی ضخیمی دارند و رنگ و اندازه آن شبیه خز است که به پولیش معروف است و نخ آن مصنوعی است. واقعی لمه لمه، پارچه‌ای رنگارنگ و براق است، که از الیاف رنگی یا نخهای براق یافته شده است.

ژاکارد پارچه‌های ژاکارد به همه پارچه‌هایی گفته میشود که طرح آن‌ها از روند بافت پارچه شکل گرفته است.


مش

مش نوعی بافت برای پارچه و دیگر مواد است که دارای حفره‌های درشت است.


برزنت

برزنت یک پارچه مستحکم، منعطف و ضداب است که معمولا از پارچه‌هایی مانند کرباس نیمه صنعتی و یا پلی استر با روکش یوریتان و پلی اولفینهایی مانند پلی اتیلین ساخته می‌شود.


تریکو انواع پارچه جدید

پارچه تریکو در جهت عرضی و طولی قابلیت کشش دارد. با امکانات طراحی وسیع در تریکوبافی می‌توان اجزای لباس را با فرم دلخواه تهیه کرد مانند: یقه. حلقه آستین و آستین. در تهیه این نوع پارچه از الیاف مختلفی مانند پنبه اسپان، ویسکوز، انواع فیلامنت مانند پلی استر و… استفاده می‌شود.


چرم طبیعی

چرم از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، شترمرغ، کروکودیل، مار و حتی کوسه تهیه می‌شود. جیر جیر از پوست بز و گوساله تهیه می شود که طی فرآیند خاصی و به وسیله وسایل خاصی رخ آن را پرداخت می‌کنند و سطح گوشتی را به صورت مخملی در می‌آورند که بیشتر به عنوان آستر در داخل دیگر محصولات استفاده می‌گردد.


انوع پارچه جدید اشبالت

چرمی است شبیه جیر که از ورقه ورقه کردن چرمهای ضخیم گاوی به دست می‌آید که نسبت به جیر در سطح پایین‌تری محسوب و طبقه‌بندی می‌شود.

نوبوک چرمی است که مانند جیر و اشبالت دارای رخ مخملی می‌باشد اما با ظرافت بسیار پرداخت شده و دارای سطحی لطیف است. چرم مصنوعی یا پی وی سی از نظر ساختار دو نوع چرم مصنوعی اصلی وجود دارد: چرم مصنوعی از پلی وینیل کلراید PVC و پلی اورتان PU که به صورت ترکیبی از یک لایه روکش به نام Skin و یک لایه از جنس PVC یا PU بر روی پارچه پوشش داده می‌شود.

انواع پارچه جدید:

پارچه PU نرم‌تر، انعطاف‌پذیر و دارای تنفس است، به طوری که برای تولید و محصولات با کیفیت بالا، مانند لباس و اثاثیه یا لوازم جانبی (سطوحی که با و پوست تماس مستقیم دارند) استفاده می‌شود.

وینیل به شکل PU ظریف نیست و قابلیت تنفسی ندارد، اما اغلب برای محصولاتی استفاده می شود که نیاز به رطوبت دارند مانند جلد و شیرازه کتاب، البته در بعضی از موارد خاص برای دستگاه‌های الکترونیکی نیز ایده آل است.

نوشتهٔ پیشین
بررسی دستکش گیلان
نوشتهٔ بعدی
دسته طی

محصولات پیشنهادی

قیمت کفش ایمنی نسوز ثقال
حراج!

کفش ایمنی نسوز ثقال

Original price was: ۹۰۰,۰۰۰ تومان.Current price is: ۸۵۰,۰۰۰ تومان.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.