جدیدترین مصالح ساختمانی

جدیدترین مصالح ساختمانی

ساختمان سازی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های بشر و جوامع امروزی است. و یک صنعت مهم پولساز به حساب می‌آید صنعتی است که اولویت آن به گونه‌ای است که همواره یک متریال و جدید برای آن خلق می‌شود. که ویژگی‌ها و خصوصیات خاصی دارند و به مرور زمان نقاط ضعفی که سایر متریال‌ها دارند در این‌ها مشاهده نمی‌شود.

اصول ساختمان سازی مدرن

در ساختمان سازی اصل مهم مصالح و موادیست که در آن منطقه و مکان غالب هستند. یعنی به وفور یافت می‌شوند و همیشه در دسترس افراد قرار دارند. مثلاً در برخی از شهرهای ایران خاک یک ماده غالب در آن نواحی است به همین دلیل آجری که از خاک تولید می‌شود در آن ها زیاد است. پس از بررسی اصول ساختمان سازی مدرن به جدیدترین مصالح ساختمانی می پردازیم که لازمه ی مدرن سازی خانه هاست.

معیار مهم در سازه‌های جدید وزن آن می‌باشد. هرچه وزن این سازه‌ها کمتر باشد اهمیت آن بالاتر می‌رود. در تکنولوژی‌های امروزی مصالح قدیمی‌تر کمرنگ‌تر می‌شوند. و مصالح جدید مثل بلوک‌های ACC که اصطلاحا به آن اتوکلاو می‌گویند جای آنها را می‌گیرند. از مصالحی چون میلگرد و فولاد سبک استفاده می‌کنند. امروزه همچنین بلند مرتبه سازی رواج بسیاری دارد و به این منظور از مصالحی مثل آجر که یک متریال سنگین است استفاده نمی‌شود. چون آجر مناسب ساختمان‌هایی با طبقات کم است. اما برای بلند مرتبه سازی متریال‌های خاصی نیاز است به همین علت باید از پیشرفته ترین مصالح در آنها استفاده کنند.

همچنین حمل مصالح نیز از مهمترین فاکتورهایی است که باید در ساختمان سازی رعایت شود. به گونه‌ای که هزینه و صرفه اقتصادی داشته باشند. مصالحی که به صورت نوین و پیشرفته طراحی می‌شوند باید به گونه‌ای باشند که به صورت انبوه تولید شوند و در جهان گسترش یابد. همچنین موادی که در تولید و ساخت آن به کار می‌برند نیز در همه جای نقاط جهان یافت شود یا حداق در اندازه‌ای باشد که نیاز همه کشورها را برطرف کند.

تمامی تکنولوژی‌ها از جمله تکنولوژی های مربوط ب ساختمان سازی سعی می‌کنند در راستای صرفه‌جویی انرژی و کاهش مصرف و اتلاف آن در یک سو باشند. و به جرات می‌توانیم بگوییم تکنولوژی‌هایی که با این اصل سازگار نباشند به خودی خود حذف خواهند شد.

سنگ‌های نورگذر، بتن شفاف، بلوک زباله، تخته سیب زمینی، آجر پلاستیکی، خاک کوبیده، بتن رنگدانه دار، میله رشته‌ای، شیشه هوشمند، الوار توده‌ای، آلومینیوم شفاف، آجر تصفیه کننده، ابریشم عنکبوتی، گرافن سه بعدی، بلوک سبک، ورقه های پلی کربنات، سیمان بازتاب دهنده نور، کاشی حرارتی، بتن خود ترمیم شونده، بتن اسفنجی، سقف‌های پارچه‌ای و پلیمری، کفپوش‌های اپوکسی و ترموود از جدیدترین مصالح ساختمانی با ویژگی‌های متفاوت و مختلف هستند.

جدیدترین مصالح ساختمانی

  • سنگ نور گذر
  • بتن شفاف
  • تخته سیب زمینی
  • آجر پلاستیکی
  • بلوک زباله

 سنگ نورگذر چیست؟

سنگ نور گذر
سنگ نور گذر

محصول بعدی که در لیست جدیدترین مصالح ساختمانی قرار دارد و بسیار پر طرفدار است سنگ نور گذر است. سنگ شی ای است که در حالت اولیه و ذاتی خود دارای ضخامتی است که نور، هوا، آب و… نمی‌توانند. از میان بافت و ساختار آن عبور کنند. ولی با تکنولوژی و فناوری‌های امروزی با ایجاد تغییرات در مولکول‌ها و اتم‌های آن و تزریق چندین نوع ماده و محلول باعث می‌شوند تا به یک جسم جدید با قابلیت‌های خاص تبدیل شود.

این سنگ‌ها تقریباً به حالت شفافی در می‌آیند و زمانی که نور خورشید و یا هر نور مصنوعی دیگر به آن برخورد کند. از لایه‌های آن رد می‌شود و به نوعی نور را منعکس می‌کنند. و از ویژگی‌های مهم آن این است که، بافت سنگ‌ها و خطوط و رگه‌هایی که به صورت کاملاً طبیعی روی آن وجود دارد هنگام تابش نور از یک فاصله مناسب این رگه‌ها خود را نمایان می‌کنند.

این نوع دکور در مکان‌های عمومی مثل کافه و رستوران و یا در هتل جلوه بسیار زیبا و شیکی را به این محیط می‌بخشند و برای اینکه در مصرف برق هنگام استفاده از نور مصنوعی صرفه جویی شود این نوع سازه‌ها را در جایی که بیشترین میزان تابش نور طبیعی خورشید وجود دارد قرار می‌دهند تا در طول روز انرژی لازم را از نور خورشید دریافت کند و فقط در شب از نورهای مصنوعی استفاده می‌کنند.

بتن شفاف چیست؟

بتن شفاف
بتن شفاف

بتن‌هایی محکم و به شدت مقاوم با ضخامت زیاد مانند هر مصالح ساده دیگر اما وجه تمایز آن در این است که این بتن ها به صورت کاملاً شفاف و در واقع تقریباً شبیه یک لایه کاغذ هستند. یعنی شفافیت آنها به گونه‌ای است که هر چیزی در پشت آن قرار بگیرد از زاویه رو به رو سایه آن کاملا قابل تشخیص است.

با اینکه قطر آن بسیار زیاد است ولی این فناوری با تغییراتی که در ساخت آن ایجاد می‌نماید آن را به یک وسیله‌ای خاص و کاربردی با کیفیت عالی و فوق العاده تبدیل می‌کند. علاوه بر آن مقاومت و استحکام آن نیز بسیار زیاد است چون بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات و فناوری‌های به روز در آن استفاده می‌شود و به صورت اصولی و مهندسی به روز آنها را می‌سازند.

تخته سیب زمینی یکی از جدیدترین مصالح ساختمانی

تخته سیب زمینی
تخته سیب زمینی

یک متریال خاص و عجیب با ویژگی و قابلیت منحصر به فرد که این فناوری توسط دانشمندانی از آلمان کشف گردیده است. که با استفاده از پوست و اضافات سیب زمینی به عنوان ماده خام اولیه و اصلی سپس ترکیب آن با مواد دیگر ساختار آن را تغییر می‌دهند و به یک ماده ساختمانی تبدیل می‌کنند.

با این کار علاوه بر کاهش میزان زباله و مواد دور ریز یک ماده و جسمی کاربردی به وجود می‌آورند این ماده می‌تواند جایگزین خوبی برای تخته چند لایی، MDF یا نئوپان باشد. چون در آن ماده‌ای که باعث تخریب اکوسیستم می‌شود وجود ندارد. و به راحتی بازیافت می‌شود.

همچنین انرژی که برای نابودی ضایعات و زباله‌های حاصل از مواد غذایی صرف می‌شود. با استفاده از این فناوری مصرف انرژی کاهش می‌یابد و آلودگی‌های حاصل از آن نیز به کمترین حد خود می‌رسد.

آجر پلاستیکی چیست؟

 

یکی دیگر از جدیدترین مصالح ساختمانی، آجر پلاستیکی است. می‌توانیم از دو ماده‌ای که باعث آلودگی محیط زیست می‌شوند و برای آن ضرر دارند استفاده بهینه و کاربردی انجام دهیم. از بطری و شیشه‌های پلاستیکی انواع نوشیدنی‌ها که تجزیه آنها سالیان سال طول می‌کشد به عنوان یک متریال ساختمانی استفاده کنیم

در واقع این یک ماده‌ای همیشگی است و تجزیه نمی‌شود همچنین با استفاده از ته سیگار که سالیانه مقدار انبوه و قابل توجهی از آن در همه جای نقاط جهان رها می‌شود یک بنای محکم و با دوام و با  عمر طولانی بسازیم.

به این حالت که ته سیگارها را به صورت کاملاً فشرده در داخل بطری‌های پلاستیکی قرار می‌دهیم. و تا جایی که تمامی فضاهای آن پر شود و برای ورود و خروج هوا روزنه‌ای باقی نماند این کار را ادامه می‌دهیم. و در آن را به محکم می‌بندیم و به جای مصالحی مثل آجر به کار می‌بریم و سپس برای به خاطر نما و زیبایی روی آن یک لایه سیمان قرار می‌گیرد. این ماده همچنین هزینه زیادی را هم مصرف نمی‌کند و یک وسیله بهینه و مقرون به صرفه به حساب می‌آید.

بلوک زباله یکی از مدرن ترین و جدیدترین مصالح ساختمانی

بلوک زباله
بلوک زباله

زباله‌هایی که به صورت انبوه در کل جهان تولید می‌شوند نیز می‌توانند به عنوان یک نوع متریال ساختمانی به کار رود به طوری که زباله‌ها را بعد از جمع آوری شستشو می‌دهند.

تا تمام میکروب‌ها و آلودگی‌های آن از بین برود. و بعد توسط چسب‌های ساختمانی که قیمت ارزان و مناسبی دارند این زباله‌ها را با هم ترکیب می‌کنند. بعد عمل فشرده سازی با استفاده از پرس روی آن انجام می‌گیرد. این متریال به بلوک‌هایی تبدیل می‌شود که از آن به جای آجرهای معمولی در سازه‌ها استفاده می‌کند.

نوشتهٔ پیشین
انواع تجهیزات حفاظت فردی به منظور افزایش ایمنی در محیط کاری
نوشتهٔ بعدی
ابزارهای حفاظتی برای کارگران در معرض حرارت و آتش

محصولات پیشنهادی

دسته پرچم چوبی
حراج!

دسته پرچم چوبی

Original price was: ۱۹,۰۰۰ تومان.Current price is: ۱۶,۰۰۰ تومان.

کفش ایمنی مدل بافتی
حراج!

کفش ایمنی مدل بافتی

Original price was: ۴۶۰,۰۰۰ تومان.Current price is: ۴۴۰,۰۰۰ تومان.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.