درخت صنوبر یکی از درختان پرطرفدار در صنعت زیبایی، و به دلیل ارزانی این درخت در ابزارآلات چوبی استفاده می شود.

سقف های تزیینی با الوارهای چوبی درخت صنوبر

در سبک های دکوراسیون داخلی، یکی از سبک های مورد توجه سبک روستیک می باشد. این سبک یکی از سبک های خاص در معماری است. علاقه مندان به آن به نوعی علاقه مند به طبیعت، منابع طبیعی و مواد ارگانیک هستند. طرفدارانی که عاشق یک طراحی راحت، بدون اغراق و دکوراسیونی به صورت عملی و کاربردی می باشند.

این سبک یکی از گرایش های معماری است که درون مایه ی آن از خانه های روستایی قدیمی الهام گرفته است. چوب و عطر محصول پر کننده آن، سنگ های طبیعی بدون تراش ، گیاهان حجیم و پهن برگ از جمله المان های عمومی هستند که در این نوع گرایش است.

الوار های چوبی به عنوان تیر و ستون زیر شیروانی‌ها استفاده می‌شوند. کابینت‌های چوبی، مبلمان ساده از چوب و یا تلفیقی از سنگ و چوب و اشیای ارزشمند و دکوراتیو نمونه‌هایی از استفاده از چوب در این طراحی داخلی است.

 در این مطلب به بررسی الوارهای چوبی درخت صنوبر می پردازیم.

الوارهای چوبی دکوراسیون روستیک از چه نوع چوبی تهیه می‌شوند؟

الوارهای تزیینی سقفی در دکوراسیون بومی و روستیک را از درختان کاج، صنوبر، توسکا و… تهیه می کنند. چوب صنوبر در میان چوب های نرم جزو سخت ترین آن ها می باشد. از این رو گزینه مناسبی برای این کار است. گره های موجود در این چوب، اکثرا در لایه پوستی بیرونی است. به همین دلیل راحت برش می خورد و برای تهیه انواع الوار گزینه مطلوبی است.

چوب ارزان صنوبر

  • به علت فراوانی چوب صنوبر در طبیعت و بازار مصرف و همچنین بازه کاشت تا برداشت، قیمت آن ارزان است.
  • قیمت پایین ، کار را برای انتخاب آن راحت‌ تر می‌کند.

رنگ پذیری صنوبر

 این چوب به خاطر سطح صاف الوار آن، رنگ پذیری بالایی دارد. وقتی این چوب رنگ می شود؛ بعد از رنگ به شکل چوب گران قیمتی مثل گیلاس یا بلوط در می آید.

به این ترتیب ظاهری متفاوت به خود می گیرد. در ساخت کابینت هم همین ‌گونه است.

درب‌های کابینت‌ها را از چوب صنوبر تهیه می کنند و ان ها را با رنگهای روغنی رنگ می کنند و نمای زیبایی از چوب اعیان را به نمایش می گذارند.

 مشخصه رویشی این درخت چیست؟

درخت صنوبر آب زیاد می خورد. در جوار رودخانه ها قد علم می کند. بیشتر از نور، رطوبت را دوست دارد. اگر منطقه رویش آن معتدل یا سردسیری باشد بهتر و بیشتر ازبقیه گونه ها رشد می کند و خوشحال است.

 درختی با انعطاف پذیری بالا در مناطق رویش متفاوت

درختی است که تحملش بالاست. به همین خاطر هم در مناطق کویری و هم در مناطق سردسیری می روید. و گونه های متفاوتی از خود نشان می دهد مثل صنوبر تبریزی خودمان.

درخت صنوبر نماد چیست؟

 این درخت مثل یک ستون مستقیم رشد می کند و نمادی از صراحت و حقیقت است. این درخت به خاطر استقامت زیاد در برابر باد و طوفان های فصلی که علیرغم اینکه زیاد خم می شود، اما باز نمی شکند. و به همین خاطر نماد استقامت و انعطاف پذیری نیز به شمار می رود.

چرا صنوبر در تجارت بسیار کاربرد دارد؟

آبی که زیاد شور باشد برای درختان صنوبر مناسب نیست. PH آب مناسب برای اینگونه درختان هفت تا هشت و نیم می‌باشد. کودهایی مثل ازت و فسفر و پتاس در نگهداری آنها به کار می‌روند.

این در طبیعت درختان صنوبر هست که پس از اینکه خشک بشوند، سبک، نرم ، یکنواخت می شوند. و به رنگ کرم روشن در می آیند. این مسئله، آنها را برای مصارف تجاری حائز اهمیت کرده است.

درخت صنوبر رشد سریع دارند و رشد آنها جوری است که ۱۰ الی ۱۵ برابر درختان جنگل چوب تولید می‌کنند. بنابراین در هر فصل از سال قابل دسترسی هستند. از چوب آنها در مصارف مختلفی بهره مند می شوند از جمله از پوست صنوبر برای تولید نئوپان و پالت های تخته چندلایی در کارخانجات صنایع چوبی استفاده می شود.

 مقاومت صنوبر

این چوب در مقابل خم شدگی مقاوم است. و به راحتی نمی شکند و این عمل باعث می شود. آن را به صورت الوار برای ساختن تیرهای ساختمانی، ستونها، خرپاهای زیر شیروانی استفاده کنند.

هدف از استفاده از این قبیل متریال های ارگانیک و بومی در دیزاین روستیک، ایجاد محیطی آرام و ارگانیک است که می توانیم بگوییم این روش با هدف ایجاد ارامش در فضا و استفاده از مصالح بومی، به طور همزمان هدف دوگانه ای در بطن خود یدک می کشد.

نوشتهٔ پیشین
چوب راش چیست؟
نوشتهٔ بعدی
ساخت خانه بر روی آب با چوب توسکا

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.