صنعت چوب چیست؟

وجود جنگل در کره زمین باعث شده ما انسان ها برای زندگی و گذراندن معاش و تغذیه از آن استفاده بهینه ای داشته باشیم. تا بتوانیم در کره زمبن یه حیات خود ادامه دهیم و تمامی موجودات زنده در واقع برای زنده ماندن مستقیم و یا به صورت غیر مستقیم از این منبع خدادادی بهره مند می شوند.

از زمان های قدیم تا الان انسان ها برای ساختن وسایل و برای گذراندن امورات زندگی خود, از چوب استفاده  های زیادی می کند. مثلا انسان های اولیه برای شکار حیوانات بخاطر تغذیه و حتی برای دفاع از خود از نیزه و یا تیر کمان استفاده می کردند. و از چوب سلاح های دیگری نیز برای مقابله و جنگ با قبیله های دیگر درست می کردند که باز می توان به یکی دیگر از این ابزار دفاعی به منجنیق اشاره کرد که کلا برای ساخت این دستگاه از چوب استفاده می شد. و برای پرتاب سنگ های بزرگ و یا گوی های آتشین به طرف دشمن و دفاع از مرز و بوم و حفظ قلمرو خود انجام می گرفت.

انسان ها به مرور و گذر زمان از چوب به محصولات دیگری که با ترکیب فلز بود دست یافته اند و توانسته اند اسلحه های شکاری برای دفاع به دست آورند و باز با گذر سال ها و با به وجود آمدن تکنولوژی های دیگر باعث شد از چوب در زمینه صنعت محصولات دیگری تولید شود که می توان به درب و پنجره ها و یا میز و صندلی و اقلامی از این قبیل اشاره کرد. حال ما انسان ها از چوب استفاده های خیلی گسترده ای میکنیم که در اینجا به انواع مصارف آن اشاره خواهیم کرد.

انواع مصارف چوب

  • صنعت ساختمان سازی برای ساخت و ساز
  • ابزار آلات ساختمانی و باغبانی
  • لوازم التحریر
  • صنعت مبلمان خانگی و اداری
  • ظروف چوبی برای مصرف در خانه ها و رستوران ها
  • مجسمه سازی و دیزاین شهری
  • کارتن سازی

که باز در مورد این صنعت های تفکیک شده توضیحات لازم را خواهیم داد.

صنعت ساختمان سازی

برای اجرای سازه های ساختمانی و برپا کردن اجزای فلزی , اعم از بتن آرمه, به قالب هایی نیاز داریم که مهندسین برای شکل دهی  به سازه ها از چوب استفاده می کنند. که در اینجا چوب های بدست آمده از جنگل توسط دستگاه های برش دهنده تبدیل به محصولی به نام قالب چوبی می شود. که البته طی فرآیندی پیشرفته و با استفاده از سیستم های خشک کن و تبدیل چوب درخت به الوار و بعد تبدیل به قالب های بتنی در شکل و اندازه های مختلف, به بازار مصرف ارائه می شود.

و اجرا کننده های صنعت ساختمان از این محصول, برای اجرایی کردن نقشه های ارسالی و تایید شده توسط نظام مهندسی در قالب بندی و برای برپا کردن ستون ها و تیرها و سقف را از این قالب چوبی استفاده می شود که یکی از مزایای استفاده از قالب چوبی در منطقه های گرمسیر و سردسیر عایق کردن بتن بعد از بتن ریزی می باشد چرا که چوب یکی از متریال هایی می باشد که در انتقال دما و تبادل گرمایش و سرمایش به داخل قالب تا حدی جلوگیری می کند و این عمل باعث می شود بتن تزریق شده داخل قالب ها در ستون و یا تیر ها در حالت طبیعی به مقاومت برسند.

ابزار آلات ساختمانی

چوب در زمینه ابزار آلات ساختمانی کاربرد بسزایی دارد چرا که از چوب برای دسته ابزار چوبی مانند دسته بیل، دسته تیشه، دسته چکش، دسته پتک،دسته کلنگ، دسته پرچم و دسته تی(دسته طی) و اقلامی از این قبیل مورد استفاده قرار می گیرد. در صنعت ابزار سازی از چوب برای خیلی از تولیدات نیز استفاده می شود در مصالح ابزاری باغبانی نیز کاربرد دارد و امروزه می توان به کارایی های بیشتری که از چوب در این زمینه مصرف دارد اشاره کرد مانند اره دستی باغبانی،بیلچه های باغبانی، بیل باغبانی و غیره و حتی در تولید الک ها نیز از چوب استفاده می شود.

لوازم التحریر

کارگاه ها و کارخانه های تولید لوازم التحریر از ین متریال چوب نیز در تولیدات خود استفاده می کنند و برای لوازمی مانند خط کش چوبی،گونیا، نقاله چوبی، پرگار چوبی، مداد، میز تحریر، میز نقشه کشی و لوازم مهندسی و جامداد های کلاسیک و غیره مورد استفاده قرار می گیرد ولی تولیدات و مصرف این نوع متریال در این زمینه به اتمام نمی رسد چرا که در صنعت کاغذ سازی برای تولید کاغذ و تدیل آن به محصولات دیگر در چرخه بازار مصرف قرار می گیرد و از چوب تبدیل شده به کاغذ  در نوع های مختلف تولیدات در چاپ کتاب ها و دفتر ها، دفتر یادداشت ها و غیره نیز دخالت دارد.

مبلمان خانگی و اداری

گروه های مهندسین صنعت چوب در قسمت طراحی و دیزاین داخلی خانه ها و اداره جات از چوب برای زیبا سازی استفاده می کنند و برای پارتیشن بندی محیط خانه و اداره ها و حتی برای تزئینات داخلی کاربردهای متنوعی دارد و در این محیط ها میز و صندلی و مبلمان نیز از چوب تهیه و در طرح های مختلفی ایجاد می شود که البته در اینجا به کارخانه های مبل سازی نیز اشاره داشته باشیم که در این صنعت کشور عزیزمان با امکانات ویژه و به روز شده توسط دستگاه های CNC  حکاکی های دیجیتالی صورت گرفته و به چوب جلوه های زیبایی می دهد و حتی توسط هنرمندان حکاک به صورت دستی این عمل انجام می گیرد که در طرح سنتی و در قالب هنر های دستی ایرانی می گنجاند.

چوب و کارتن سازی

کارتن سازی یکی از تولیداتی می باشد که در کشور عزیزمان صورت می گیرد و برای بسته بندی های متفاوتی در شکل و اندازه های گوناگون به بازار مصرف ارائه می شود که ریشه اصلی تولید کارتن به چوب باز می گردد.

با در نظر گرفتن براده های چوب که از تولید این محصولات و از الوار ها چوب به دست می آید و حتی در دستگاه های تراش چوب براده های به وجود آمده و یا کاغذ های باطله که خود از متریال  چوب می باشد و با در نظر گرفتن سیستم های تولیدی کارخانه ها طی مراحلی وارد شبکه تولید می شوند و با خمیر کردن این مواد باطله توسط دستگاه ها و وارد کردن در سیستم غلطک و گذر از این شبکه حرارتی غیر مستقیم تبدیل به محصول کاغذ کارتن می شود. سپس توسط دستگاه هایی تبدیل به ورق های کارتن در ابعاد های مختلف شده که با توجه به سفارشات مشتریات در اندازه های مختلفی برش داده شده و پس از چاپ بر روی کارتن که آن هم توسط مشتری سفارش داده مشود تبدیل به کارتن بسته بندی می گردد.

ظروف چوبی

از آنجایی که برای تولید خیلی از اقلام مصرفی بشر که از چوب برای تولید آن استفاده می شود در اینجا به محصولی با نام ظروف چوبی اشاره می کنیم که در اکثر خانه های ما استفاده از این متریال به راحتی دیده می شود مانند زیر استکانی های چوبی، تخته زیر کار برای برسش میوه جات و سبزیجات، ظرف های کلاسیک دکوری، سینی چوبی، قند دان چوبی و اقلامی از این قبیل که از چوب تولید می شود و برای مقاومت بخشیدن به این محصولات تولید شده در مقابل رطوبت و یا آب توسط دستگاه های فشار قوی پرسی به تراکم خاص رسیده و بعد از شکل گیری این محصولات با مواد اپوکسی رنگ آمیزی شده و نوعی عایق می شود که این نوع رنگ دوام و مقاومت خوبی به این محصولات می دهد.

مجسمه سازی و آبنما های شهری

از آنجایی که وجود چوب در زندگی ما انشان ها حس بهتر و آرامش بیشتری می دهد و به خاطر همین موضوع در زندگی روزمره و محیط زیستی اعم از شهری و غیر شهری مانند پارک ها، استراحتگاه ها و آب نما های شهری و حتی ایجاد مجسمه از جنس چوب که به صورت تراشکاری شده توسط هنرمندان این کشور عزیمان صورت می گیرد.

در طراحی های سایبان ها در پارک ها و یا نیمکت ها از جنس چوب استفاده می شود و برای ایجاد طرح های دیگر از این قبیل جلوه زیبا و دیزاین شهری می دهد.

یکی دیگر از استفاده های چوب در محیط شهری نماه های ساختمان ها می باشد که با استفاده از تکنولوژی جدید از چوب توسط دستگاه های مدرن و استفاده از علم روز دنیا دوام چوب را در برابر آب و رطوبت بالا می برند و در نما های ساختمان ها قابل استفاده می شود.

که این نوع محصول چوبی با نام ترمو وود در بازار مصرف وجود دارد و مورد استفاده قرار می گیرد و از لحاظ زیبایی در نمای ساختمان ها کاملا بینظیر بوده و روح و روان دیگری به دیزاین شهری می دهد.

از آنجایی که شرکت ثقال مارکت یکی از شرکت های بزرگ بازرگانی در حیطه صنعت چوب می باشد و به خاطر فعالیت در حوزه تجارت چوب با واردات مستقیم چوب از کشورهای گرجستان، ترکیه روسیه و اوکراین نسبت به تولید ابزار آلات چوبی من جمله دسته بیل سوپر راش، دسته بیل سوپر روسی، دسته تی راش(دسته طی راش) ، دسته تی روسی (دسته طی روسی) اقدام می نماید.

نوشتهٔ پیشین
پارچه کتان چیست؟
نوشتهٔ بعدی
انواع چرم و بهترین نوع آن

محصولات پیشنهادی

دسته پرچم چوبی
حراج!

دسته پرچم چوبی

Original price was: ۱۹,۰۰۰ تومان.Current price is: ۱۶,۰۰۰ تومان.

لباس کار سیلور
حراج!

لباس کار سیلور

Original price was: ۷۲۰,۰۰۰ تومان.Current price is: ۶۳۰,۰۰۰ تومان.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.