فرآیند FSW و ماهیت جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی فرآیند FSW، یک فرآیند مکانیکی – حرارتی می باشد. که نیروهای قابل توجهی در حین جوشکاری ایجاد می شود. هم چنین با توجه به حرکت دورانی ابزار و و نیز ساختار ماشینهای جوشکاری اصطکاکی، به وجود آمدگی ارتعاشات در حین فرآیند ناگزیر است.
لذا به جهت مهار نیروهای جوشکاری و به حداقل رسانیدن ارتعاشات در حین فرآیند نیاز به یک قید و بند مناسب برای طرح های اتصال مختلف می باشد. همچنین ماشین ابزاری که برای این فرآیند مورد استفاده قرار می گیرد. باید دارای حداقل میزان لقی و بیشترین صلحت باشد. تا از ارتعاشات بیش از حد جلوگیری به عمل آید.
ابزاری که برای فرآیند جوشکاری اصطکاکی طراحی و انتخاب می شود، با توجه به نوع و جنس ماده ای که عمل جوشکاری بر روی آن انجام می گیرد، متفاوت است.

حداکثر دمای فرآیند FSW

در طول فرآیند FSW حداکثر دمای قطعه ( محل اتصال) به مقداری دقیقا زیر نقطه ذوب می رسد. به عنوان مثال برای اغلب آلیاژهای آلومینیوم این مقدار بسیار کمتر از 660 درجه سانتی گراد است.
بنابراین فولاد ابزار H13 و یا فولاد ابزار نندکار برای جوشکاری آلبازهای آلومینیوم مناسب هستند. در حالت کلی فرآیند FSW می تواند جهت اتصال کلیه مواد جامد فلزی و تعدادی از مواد جامد غير فلزی مورد استفاده قرار بگیرد. لازم به ذکر است که هنگام جوشکاری باید از دستکش های مخصوص چرمی هوبارت یا دستکش کف دوبل چرم استفاده کرد تا کاربر کمترین آسیب را ببیند.
اما محدودیت اصلی در این فرآیند، عدم یکپارچگی و ثبات ابزار جوش در فرآیندهای مربوط به مواد با نقطه ذوب بالا می باشد.
به عنوان مثال برای اینکه در فلزات آهنی اتصال مناسب انجام بگیرد، دمای محل اتصال حداقل باید به مقادیر ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ سانتی گراد برسد. تا مواد کاملا پلاستیکی و نرم گردیده و جهت ایجاد اتصال آماده گردند.
این مقادیر بالای دمایی و نیروهای ایجاد و در حین فرآیند، ابزاری با خواص مکانیکی و حرارتی مناسب را می طلبد. با این تفاسیر برای رسیدن به یک فرآیند موفق، پارامترهای اساسی ذیل باید مد نظر قرار داده شود.

پین ابزار و پارامترهای جوشکاری فرآیند FSW

ساختار و طرح بین ابزار بر مبنای ایجاد بهترین و مناسبترین اختلاط و ترکیب مواد ناحیه جوش برای آلیاژهای مختلف، هندسه و ضخامت قطعات مختلف انتخاب می شود.
در همین راستا، پارامترهای جوشکاری از جمله وضعیت جوشکاری، بارهای مکانیکی، سرعت دورانی اسپیندل و سرعت پیشروی جوش نیز از اهمیت به سزایی برخوردار هستند.
ماشین FSW همچنین ماشین ابزار مربوط به فرآیند FSW باید دارای قابلیت کنترل پارامترهای جوشکاری در یک محدوده مناسب و بهینه باشد.

قید و بندهای مربوط به مهار قطعه کار :

قید و بندها باید بر اساس موقعیت دهی دقیق قطعه کار و همچنین مقاومت در برابر نیروهای مکانیکی ناشی از جوشکاری، طراحی و ساخته شوند.
نوشتهٔ پیشین
تخته چند لایی
نوشتهٔ بعدی
فولاد چگونه ساخته می شود؟

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.