مزایای استفاده از دسته ابزار چوبی در کارهای ساختمانی

مزایای استفاده از دسته ابزار چوبی در کارهای ساختمانی

افزایش جمعیت و به دنبال آن نیاز افراد به یک محل زندگی باعث گردیده که صنعت ساختمان سازی گسترش یابد. و تقریبا همه روزه در کشور افراد مشغول به کارهای ساخت و سازی هستند. این کار نیازمند یک سری ابزار و تجهیزات مناسبی است که به بهبود کارها کمک می‌کند پس کیفیت این نوع ابزار از معقوله‌های قابل توجهی است.

چون اگر کیفیت مناسبی داشته باشند می‌توانیم از آن به صورت مکرر و دفعات زیاد استفاده کنیم. بدون اینکه آسیبی ببینند و یا خراب شود. از جمله منابعی که در دسترس ما قرار دارد. چوب است در واقع به صرفه‌ترین ماده‌ای است که می‌توانیم به عنوان دسته ابزار به کار ببریم.

مزایای استفاده از دسته ابزار چوبی در کارهای ساختمانی

سبک

از دیگر ویژگی‌های مهم دسته ابزار چوبی وزن و سبکی آن است فرض کنید یک ابزار با دسته فلزی دارید و می‌خواهید با آن مشغول به کار شوید. بعد از گذشت دقایقی دستتان خسته می‌شود و احساس خواهید کرد که وزن آن بیشترو سنگین تر می‌شود.

چون فلز ماده سنگینی است ولی وقتی به جای فلز از چوب به عنوان دسته استفاده می‌کنیم کار ما راحت‌تر می‌شود چون ذات و طبیعت چوب سبک است و وزن چندانی ندارد که این یک ویژگی مهم به حساب می‌آید و فشار کمتری به دست وارد و فرد دچار خستگی زودرس نمی‌شود چون افرادی که در ساختمان کار می‌کنند مدت زمان زیادی صرف استفاده از این نوع ابزارها می‌کنند پس باید طوری طراحی شوند که خستگی به کمترین حد خود برسد.

قیمت خوب و در دسترسی بالا

از دلایل دیگر استفاده از ابزار چوبی در کار ساختمان گستردگی و همواره در دسترس بودن چوب است. و به علت کثرت و فراوانی در همه جا یافت می‌شود. همچنین قیمت دسته‌هایی که با چوب ساخته می‌شود نیز قابل تامل است چون نسبت به کارایی، قیمت مناسب و یا حتی می‌توانیم بگوییم قیمت ارزانی دارند پس این باعث می‌شود که همه توانایی خرید و تهیه آن را داشته باشند.

 

تبادل حرارت ندارد (مزایای استفاده از دسته ابزار چوبی در کارهای ساختمانی )

اگر دقت کرده باشید در فصل سرما و زمستان بخواهیم از ابزاری استفاده کنیم که دارای دسته فلزی هستند دچار مشکل می‌شویم چون دمای فلزات تحت تاثیر آب و هوا قرار می‌گیرد و دچار تغییر می‌شود و دست خیلی زود دمای خود را از دست می دهد. و یا حتی در هوای بسیار سردتر یخ می‌زند و نمی‌توانیم آن را با دست بگیریم و از آن استفاده کنیم.

این باعث می شود که کار ما سخت تر شود و یا حتی در روزهای تابستان و گرم، همه فلزات در اثر دمای هوا، گرم می‌شود. و اگر بخواهیم با آن کار کنیم دستمان می‌سوزد ولی چوب اینگونه نیست. و تبادل حرارتی ندارد و دمای آن تغییر نمی‌کند و ثابت می‌ماند. پس توصیه می‌شود از چوب برای ساخت دسته ابزار استفاده شود.

 

 نکات مهم در انتخاب و استفاده از دسته ابزار چوبی ( ایمنی ،کارایی، جنس)

فراوانی گونه‌های مختلف چوب باعث می شود تا ابزارها و وسایل ساخته شده از آن دارای طرح و نقش‌های زیادی باشد و این تمایز بین چوب با سایر مواد است .

چوب یک ماده‌ای طبیعی است و از منابع تجدید پذیر به حساب می‌آید. پس در این صورت کمترین آسیب و صدمه را به محیط زیست خواهد رساند. استحکام و دوام بالا نیز از دیگر مزیت‌های چوب برای ساخت دسته ابزار به شمار می‌رود و مقاومت خوب در برابر رطوبت دارد ولی اگر دسته فلزی باشد در اثر قرارگیری در آب و یا رطوبت زنگ می‌زند.

باید برش و سنباده کشی درستی داشته باشد و کج و کوله نباشد برای هر ابزار متناسب با کارایی آن دسته مناسب را متصل کنیم یعنی برای برخی ابزار دسته‌ای کوتاه، برای برخی دسته بلند لازم است تا کاربرد لازم  را داشته باشد

در بحث ایمنی باید این نکته رعایت شود که دسته به بدنه اصلی به خوبی متصل و چفت شود چون اگر شل باشد هنگام استفاده از آن جدا یا پرتاب می‌شود که بسیار خطرناک و باعث آسیب خواهد بود .

 

انواع دست ابزار چوبی و کاربرد آن

 هر یک از ابزار متناسب با ساختار خود یک یا چند کارایی دارند در ادامه به چند نوع از آنها می پردازیم:

دسته بیل:

دسته بلند که به یک فلز با ضخامت کم و با شکلی تقریباً قاشق مانند متصل می‌شود. که بیشتر در کارهای ساختمانی و یا کاشت درخت و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از آن برای کندن و حفاری زمین و یا جابجا کردن خاک و سیمان در کارهای ساختمانی و کندن زمین و خاک و زیر و رو کردن آن در کشاورزی استفاده می‌شود. این دسته ابزار چوبی از انواع چوب ساخته می شود.

 

 دسته کلنگ (مزایای استفاده از دسته ابزار چوبی در کارهای ساختمانی) :

دسته‌ای چوبی که اندازه آن کوتاه است و به یک فلز یا فولادی سنگین و با نوک تیز متصل می‌شود. که برای حفاری زمین‌های سخت آن را به کار می‌برند.

 دسته تیشه :

در این دسته بیشتر در کارهای ساختمانی و بنایی استفاده می شود. وتقریباً مانند کلنگ است و کاربرد و عملکرد مشابهی دارد اما بیشتر برای کارهای سبک‌تر استفاده می گردد.

 دست پارو:

دسته‌ای با طول بلند که به یک فلز یا پلاستیک با سطح صاف وصل می‌شود و برای برف روبی آن را به کار می‌برند.

 دسته تی :

این دست طول بلندی دارد اما قطر آن کمتر است. و به شی ای از جنس پلاستیک وصل می‌شود و برای نظافت زمین‌های صاف مناسب است .

 دسته جارو:

دسته‌ای بلند و نازک به شیء پلاستیکی با انتهای ریش ریش متصل می‌شود و مانند طی برای شست و شو و نظافت به کار می‌رود.

 دسته چکش:

نوعی ابزار کار نجاری و آهنگری که دسته آن کوتاه است. و به شی فلزی که یک طرف آن مناسب جدا کردن میخ و طرف دیگر برای فرو بردن میخ به وسایل چوبی یا آهنی و یا دیوار به کار می‌رود.

و برخی دیگر از دسته‌های ابزارآلات مانند اره، کاردک، قیچی باغبانی، ابزار مجسمه سازی و دیگر کارهای هنری و یا حتی برخی ابزار که در آشپزخانه به کار می‌روند. مثل چاقو که کاربردی تقریباً شبیه این ابزار آلات دارند که در بیشتر مشاغل از آنها استفاده می‌‌شود.

نوشتهٔ پیشین
مزایا و معایب دستکش‌ نیتریل
نوشتهٔ بعدی
راهنمای خرید لباس کار صنعتی

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.