همه چیز درباره ی جنگل ها

همه چیز درباره ی جنگل ها

در واقع چوب یکی از مخلوقات خداوند  است که یک موجود زنده به حساب می آید. و حدود یک سوم از زمین را به خود اختصاص داده که در کل میتوان حدودا 6.38 میلیارد هکتار از زمین اشاره کرد.

کدام کشور بیشترین میزان جنگل را دارد؟

در اینجا کشورهایی که بیشترین سهم از این جنگل ها را دارا می باشند با درصدهای حدودی میتوان به آن اشاره کرد. مانند:

  • روسیه 21 درصد
  • برزیل 13 درصد
  • کانادا 10 درصد
  • ایالات متحده ی امریکا 7 درصد
  • چین 5 درصد

جمع وجود جنگل های موجود در این پنج کشور به 56 درصد از کل جنگل های کره ی زمین می رسد. که حدودا میتوان 44 درصد الباقی جنگل های موجود روی کره ی زمین را به کشور های دیگر این کره اختصاص داد. آب و هوا و شرایط جغرافیایی, در تقسیم بندی درصدی این جنگل ها  تاثیر گذار بوده و میتوان با تفکیک دقیق به مقدار درصد دقیق هر کشور اشاره کرد.


تقسیم بندی جنگل ها بر اساس شرایط آب و هوایی

با در نظر گرفتن جمعیت کره ی زمین و مقدار موجود کل جنگل ها میتوان به ازای هر نفر 4.9 هکتار تقسیم بندی کرد. که هر نفر حدودا صاحب 5 هکتار از این جنگل ها می شود. ولی متاسفانه امکان تقسیم بندی به خاطر شرایط جغرافیایی و مرزی وجود ندارد.

اصولا دما و وجود هوای گرم در مناطق گرمسیر باعث می شود رشد گیاهی و جنگلی در این مناطق بهتر باشد. و به خاطر همین موضوع 45 درصد از جنگل ها را به این مناطق میتوان نسبت داد.

موقعیت جغرافیایی در کره ی زمین خود باعث شده برای رشد جنگل ها درصد هایی نیز به هر قسمت از دمای منطقه رشدی اختصاص داد. که در این میان بعد از محیط های گرمسیری, محیط و منطقه شمالی حدودا 27 درصد, محیط های معتدل 16 درصد و در قسمت های کوهستانی نیمه گرمسیر با 11 درصد, پوشش های جنگلی را به خود اخحتصاص می دهد.


همه چیز درباره ی علت نابودی جنگل ها

از سی سال گذشته تا به امروز 180 میلیون هکتار از مساحت های جنگل کاهش یافته است. که این کاهش از سال 2012 تا 2022 80 میلیون هکتار بوده, که نسبت به سال های قبل کاهش کمتری داشته است.

یکی از قاره هایی که در نابودی جنگل ها تاثیر زیادی داشته است قاره آفریقا می باشد. که باعث کاهش ده میلیون هکتار از سال های 2009 الی 2019 است.  با توجه به نمودار نابودی جنگل ها, در هر سه دهه ی اخیر, میزان نابودی جنگل ها در این قاره رو به افزایش است. که در این میان امریکای جنوبی با نابودی 6 میلیون هکتار در یک دهه نسبت به افریقا کاهش جنگلی کمتری داشته است.

همه چیز درباره ی خطرات احتمالی که جنگل ها را تهدید می کند

محیط و شرایط زیست محیطی از خطرات احتمالی زیادی برخوردار است. در هر نقطه از کره ی زمین می تواند این خطرات رخ دهد و از آنجایی که جنگل ها و با وجود درختان و ریشه های گوناگون خشک شده, با یک جرقه توسط انسان و یا رخ داد های طبیعی مانند: رعد و برق فاجعه ی بزرگی رخ می دهد. که این حوادث تماما در هر لحظه جنگل ها را تهدید می کند. که حدودا در سال 2015 به مقدار 98 هکتار از جنگل ها در اثر اتش سوزی از بین رفتند. عمدتا این اتفاقات در قسمت گرم سیری صورت گرفته است و در کنار این اتفاقات وجود حشرات و حمله ی آن ها باعث بیماری در تنه ی درختان جنگل می شود. که موجب از بین رفتن درختان می شود.


حفاظت کردن جنگل ها:

برای حفاظت از جنگل ها تمامی کشورها سعی بر نگهداری و رشد دادن به این عرصه ی خدادادی هستند. که حدودا تمام کشورها بیش از 800 هکتار از جنگل ها را تحت حفاظت خود قرار داده اند. این حفاظت باعث شده از سال های 1990 تا 2000 از مقدار جنگل های کاسته شده به میزان 200 میلیون هکتار کم شود.  این سیستم برنامه ی حفاظتی از جنگل ها در تمام سازمان های محیط زیستی و حفاظت جنگلی در دولت ها ایجاد شده است که در اولویت های برنامه ی زیست محیطی قرار دارد. این عمل نیز باعث شده که از سال 2000 الی 2023 حدودا دو میلیارد هکتار از جنگل ها افزایش بیابد.

تفکیک جنگل ها بر اساس درصد

طبق بررسی های انجام شده حدودا 73 درصد از جنگل ها در اختیار مردمان عموم قرار دارد. که برای استفاده شخصی و یا به صورت بازدهی تجاری در اختیار مردم می باشد. و 22 درصد از جنگل ها در اختیار مالکین خصوصی بوده و در این میان پنج درصد از این اراضی بعنوان زمین های معلق در سیستم جنگل داری ثبت شده است.


همه چیز درباره ی جنگل های ایران

کشور جمهوری اسلامی ایران یکی از کشور های حاصل خیز و دارای چهار فصل می باشد که در نوبه ی خود به یکی از کشور های حاصل خیز معروف می باشد. که حدودا 14.5 میلیون هکتار می باشد. که 1.5 میلیون هکتار آن کاشت انسانی است.

یکی از موضوعاتی که برای زندگی در کره ی زمین و برای بشر لازم می باشد اکسیژن است. این نعمت الهی برای زیست بشر توسط درختان تامین می شود. تقریبا در هر هکتار از جنگل, به میزان هشت الی 9 تن گاز کربن مفید و 2.5 تن اکسیژن به وجود می آید. که برای مصرف حدودا ده نفر از انسان ها در سال این تولید اکسیزن برای نفس کشیدن و استفاده از اکسیژن کفایت می کند.

وجود جنگل در کشور ها باعث می شود انسان ها بتوانند برای امرار معاش خود از چنین محیطی برای زندگی سالم خود استفاده ی بیشتری کنند. چرا که از کاشت و برداشت درختان و ایجاد زمین های علوفه دار در تامین مخارج زندگی استفاده ی کاملی دارند که در اینجا عشایر و روستاییان بیشترین منافع خود را در همچین محیطی برداشت می کنند. با بریدن درختان و استفاده از چوب درختان برای ساخت مبلمان, صنایع چوبی, دسته بیل, دسته تی, دسته طی, دسته کلنگ, دسته کلنگ مقنی, دسته تیشه و دسته پرچم امرار معاش میکنند.


نابودی جنگل ها علت گرمی کره زمین

امروزه موضوعی هست با نام گرمی کره ی زمین, که مباحث زیادی در مورد این موضوع وجود دارد. که یکی از این علت های مهم گرم شدن کره ی زمین, از بین رفتن جنگل های موجود می باشد. که متاسفانه به مرور زمان و با در نظر گرفتن هر دهه از گذر عمر انسان, به این مساله پی برده اند. با بیست درصد از نابودی جنگل ها در هر دهه ی گذر زمان, زندگی زیست محیطی بشر را در خطر می اندازد. و اگر ما انسان ها با این موضوع و حل نابودی جنگل ها چاره ای نه اندیشیم نسل انسان به مرور در اثر گرمای زیاد از بین میرود.

حتی این گرما باعث می شود تمام حیوانات و موجودات زنده دیگر قادر به ادامه ی زندگی نباشند. ولی چاره ای برای حل این مساله عنوان شده است که ما انسان ها باید برای بهبود وضعیت جنگل ها, خودمان جنگل های کاشتی را افزایش دهیم. و در حفظ و نگهداری و با کاشت درختان زیاد می توان در مقابل این خطرات محیط زیست به زندگی در روی کره ی زمین ادامه داد.

نوشتهٔ پیشین
نحوه ی تولید پارچه و انواع آن
نوشتهٔ بعدی
لباس کار ایمنی

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.