کاربرد اسید در صنایع مختلف

کاربرد اسید در صنایع مختلف

 اسیدها در درصدهای متنوع و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ماده خطرناک و شیمیایی به حساب می‌آید که اگر به شیوه درستی استفاده نشود آسیب‌های زیادی را در پی خواهد داشت. اسید از مواد پرکاربرد در صنایع گوناگون است که بسته به شرایط متفاوت در مقادیر کم و زیاد به کار می‌رود.

فهرصت مطالب

صنایع کشاورزی

در صنایع کشاورزی و فناوری‌های نظیر آن از اسید برای ساخت محلول یا کودهای شیمیایی بهره‌ گیری می‌کنند. وقتی این کودها را به خاک می افزاییم تمامی عواملی که سبب آسیب به گیاهان می‌شوند را از بین می‌برند و موجب می‌شوند که در بهترین حالت به رشد خود ادامه دهند. در واقع به نوعی خاک را پاکسازی می‌کنند تا شرایط برای پرورش گیاه مهیا شود.

صنایع تولید مواد‌‌ غذایی و نوشیدنی‌ها ( کاربرد اسید در صنایع مختلف )

همچنین برخی اسیدهای خاص را در کارخانه‌های تولید موادغذایی و نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند. بعد از اینکه مواد غذایی در ظروف مخصوص خود قرار می‌گیرند در مرحله بسته‌بندی مواد اسیدی در حکم یک نگهدارنده به آن اضافه می‌شوند. که شرایطی را فراهم می‌آورد تا این مواد غذایی ماه‌ها و یا حتی سال‌ها مثل روز اول خود تازه بمانند و خراب نشوند. مثل کنسرو و کمپوت های مختلف البته اسید با شدت ضعیف‌تری در برخی مواد طبیعی نیز وجود دارد مثل سرکه یا آبلیمو.

صنایع نفت و گاز

به کمک مواد اسیدی منابعی که در اعماق زمین نهفته است مانند نفت و گاز را نیز استخراج می‌کنند به طوری که اسید را در این معادن می‌ریزند. وقتی این ماده به نفت و گاز می‌رسد طی واکنش‌هایی که صورت می‌گیرد مانند یک آتشفشان رو به بالا سرازیر می‌شوند. و به سطح زمین می‌رسد و می‌توانند آن را بهره برداری کنند.

آزمایشگاه‌های مربوط به شیمی

محققان برای ساخت ماده‌های شیمیایی و اثبات فرضیه‌ها و نظرات خود و اکتشافات جدید از اسید در آزمایشات استفاده می‌کنند. و یا با ترکیب اسید و پودر و مایعات شیمیایی محلولات گوناگونی را می‌سازند.

تصفیه آب ( کاربرد اسید در صنایع مختلف )

از دیگر کاربرد اسید در صنایع مختلف استفاده از آن در تصفیه آب اشامیدنی است. به طوری که اب از هرگونه آلاینده که برای انسان مضر است پاک شود. آب‌هایی که در حد مشخصی آلودگی و میکروب در آن‌ها وجود دارد با این اسید تمیز و به عنوان آب آشامیدنی استفاده می‌شود.

و آب حاصل از فاضلاب را برای مصارف گوناگونی مانند کشاورزی، ضدعفونی می‌کنند و میکروب‌ها و آلودگی‌های آن را از بین می‌برند. در استخرها نیز افراد بسیار زیادی در ان رفت و آمد دارند و ممکن است بیماری‌های زیادی را با خود به این مکان بیاورند. به همین خاطر برای رعایت بهداشت مقدار مشخصی کلر به آب اضافه می‌کنند. 

صنایع تولید مواد شوینده

 اسید در غلظت‌ها و درجه‌های متفاوت به خاطر پاک‌ کنندگی در تولید مواد شوینده شیمیایی به کار می‌رود که با آن انواع آلودگی‌ها و کثیفی‌ها را پاک می‌کنند برای لکه های روی لباس، فرش، مبل و هر چیز پارچه‌ای ، سوختگی و لکه روغن و چربی در اجاق گاز و دیوار و کمد آشپزخانه، اضافات غذا و چربی ظروف، رد انگشتان روی میزهای شیشه‌ای، کمد، بوفه و کابینت، لکه باران روی شیشه‌ها و… از شوینده های اسیدی استفاده می‌شود.

میزان اسیدی که در مواد شوینده به کار می‌رود زیاد غلیظ نیست چون آن را با مواد دیگری ترکیب می‌کنند و وقتی به آن دست بزنیم اتفاق خاصی نمی‌افتد و اما برای احتیاط بهتر است هنگام استفاده از این مواد از دستکش استفاده شود و درست ترین کار این است که در حجم کمی آن را مورد استفاده قرار دهیم چون در طولانی مدت عوارض آن را مشاهده خواهیم کرد.

داروسازی

در ساخت دارو های شیمیایی نوع خاصی از اسید به کار می‌رود و میزان آن باید به حدی باشد که به بدن آسیب نرساند. ولی باعث نابودی میکروب‌هایی که هنگام بیماری در بدن به وجود می‌آیند، شود و در تجهیزات بیمارستانی مثل محلول‌های ضد عفونی‌کننده و الکل‌ها نیز از اسید استفاده می‌کنند که قابلیت نابودی میکروب و عفونت را دارند.

ماده تخریبی

همچنین از این ماده قوی برای حل ، ذوب ، سوراخ ، جدا و پاک کردن موادی که ساختار متفاوت و سخت‌تری دارند و کمتر ماده‌ای توانایی و قدرت آن را دارد که تغییراتی در آنها به وجود آورد، به کار می‌رود. (مثلا فلز). این ماده حتی در مقیاس کم هم قابلیت تخریبی بسیار بالایی دارد مثلا اگر اسید را روی یک تکه سنگ بریزیم با اینکه شی محکمی است. ولی سوراخ می‌شود این بخاطر خاصیت خورندگی اسید است یا وقتی در کارهای ساختمانی سیمان به کار می‌برند ممکن است مقداری از ان روی زمین بریزد. این ماده در اثر گذشت زمان سفت می‌شود برای اینکه آن را از روی زمین پاک کنیم از پاک‌کننده سیمان کمک می‌گیریم این پاک‌کننده حاوی مقداری اسید است که می‌تواند سیمان سفت را هم از روی زمین جدا کند.

معایب استفاده از اسید در صنایع مختلف

این ماده خطرناک علی رغم استفاده‌های گوناگون معایب زیادی هم دارند که در دراز مدت صدمات بسیاری را برای انسان وارد می‌کند. ولی زندگی بشر و شرایط آن به گونه‌ای است که ناچار است برای ادامه زندگی ، تولید وسایل مورد نیاز خود همچنین حل مسائل و مشکلات متعدد از این ماده استفاده کند.

بیماری های تنفسی (کاربرد اسید در صنایع مختلف)

اسید ماده‌ای است که رنگ ندارد اما بوی شدید، غلیظ و خیلی زیادی دارد و از این طریق شناسایی می‌شود به همین علت در صورت تنفس زیاد از آن ریه را دچار اختلال و مشکلات بسیاری می‌کند. وافرادی که در این نوع شغل‌ها فعالیت دارند اگر در استفاده از تجهیزات مناسب سهل انگاری ‌کنند با بیماری‌های تنفسی و عوارض آن دست و پنجه نرم خواهند کرد. پس در هر صنعت و فعالیتی که با اسید و فرآورده‌های آن سروکار دارید حتماً باید دهان و بینی خود را با ماسک های مخصوص پوشش دهید.

سوختگی در اثر تماس با آن

اسید خالص در آن حد قوی است که وقتی با پوست در تماس باشد بافت آن را از بین می‌برد که بعضاً با جراحی‌های متعدد هم قابل رفع نیست. به همین علت هیچوقت نباید بدون محافظ و پوشش مناسب به این ماده دست بزنید.

نوشتهٔ پیشین
نکات حرفه‌ای برای تمیز کردن خانه با کمترین زمان و انرژی
نوشتهٔ بعدی
آموزش ساخت دسته تی فلزی

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هجده + 6 =