انواع دستکش ضد برش را در ادامه معرفی و به بررسی تخصصی هر کدام از آنها می پردازیم.

دستکش ضد برش جزو دستکش‌ های صنعتی و ایمنی به حساب می‌آیند. یعنی در صنایع گوناگونی که احتمال ایجاد خطر و یا آسیب در آنها بالاتر است استفاده کاربردی‌تر و بیشتری دارند.

طوری طراحی می‌شوند که در مقابل برش و خراش وسایل تیز و برنده مانند چاقو، شیشه، میخ و… مقاوم باشند. و از دست‌ها محافظت ‌کنند. که این عامل از لحاظ ایمنی و حفظ سلامت در انواع مشاغل قابلیت مهم و قابل توجه ای می‌باشد پس افرادی که دائم با این وسیله‌ها سر و کار دارند حتماً باید از دستکش ضد برش استفاده کنند.

 شغل‌هایی مانند شیشه سازی، قصابی، تراشکاری، سنگبری، نجاری، کشاورزی همچنین کارخانجاتی مثل ماشین سازی و سایر صنایع شبیه به این موارد حرفه‌هایی هستند که بزرگترین مصرف کننده دستکش‌های ضد برش به حساب می‌آید.

 

معرفی و بررسی تخصصی انواع دستکش ضد برش

1- دستکش‌های ضد برش فلزی که آنها را از سیم‌ها و رشته‌های نازک فلز می‌بافند که در واقع بعد از بافت به حالت توری در می‌آید. علاوه بر مقاومت در برابر برش چون از فولاد ضد زنگ در تولیدشان استفاده می‌شود در مقابل آب و رطوبت نیز دوام و پایداری خوبی خواهند داشت. و برای استفاده در محیط هایی که با چاقو و ساطور و وسایلی مانند آن سر و کار دارند به کار می‌رود. مصرف کننده این دستکش ها بیشتر قصابی ها هستند.

2- دستکش های ضد برش نیتریل و لاتکس که هم انعطاف پذیری بالایی دارند و هم تیزی اشیا روی آنها اثری ندارد. و سختی برخی وسیله‌ها مانعی برای کارکرد آنها نیست مجموعه گیلان که در سه مدل دستکش‌های ضد برش خود را تولید می‌کند. که در کیفیت‌های مختلفی این دستکش‌ها عرضه می‌شود. برند استاد کار نیز در این زمینه فعالیت دارد و دو نوع دستکش را با این کاربرد تولید می‌نماید. دستکش کالکان نیز تقریبا برند نوظهوری در این زمینه می‌باشد و توانسته است در مدت کوتاهی با دستکش های کیفیت بالا نظر مثبت خیلی از مصرف کنندگان را به خود جلب نماید.

انواع دستکش ضد برش گیلان

انواع دستکش ضد برش گیلان

دستکش های ضد برش استادکار 

انواع دستکش ضد برش استاد کار

انواع دستکش ضد برش کالکان

 دستکش های ضد برش تانگ وانگ

 

3- نوع دیگری با مواد فایبر گلاس که علاوه بر قابلیت استقامت در مقابل بریدگی و سایر آسیب های فیزیکی بسیار سبک و راحت نیز هستند. و پایداری مناسبی را هم از خود نشان می‌دهند.

 

نکات و موارد مهم در انتخاب و خرید دستکش

سایز مناسب

اگر کوچک تر از سایز دست باشد، اولا زمانی که بخواهید ان را بپوشید اذیت خواهید شد و دوما چون تنگ است فشار بیش از حدی به دست می‌آورد و مانع فعالیت درست فرد خواهد بود.

و اگر بزرگتر باشد دائماً باید آن را در دست جابجا و فیکس کنید که باعث حواس پرتی می‌شود.

در نتیجه تمرکز لازم برای انجام کار را نخواهید داشت و درصد ایجاد خطا و اشتباه و آسیب به خود یا سایرین افزایش می‌یابد. به همین سبب انتخاب دستکش سایز مناسب نقطه مهم و حائز اهمیتی است. 

 

قیمت مطلوب

هرچه کاربرد یک شی بیشتر باشد به طبع قیمت آن نیز با توجه به کارآمدیش افزایش خواهد یافت. کیفیت آن شی و موادی که در ساخت آن به کار می‌رود از دیگر عواملی است که قیمت وسیله را تعیین می‌کند. انواع دستکش ضد برش، که ضخامت بیشتری دارند و مقاومت آنها در برابر خطراتی مثل بریدگی، خراشیدگی، سوراخ شدن و… بالاست قیمت بیشتری از دستکش‌های نازک‌تر با احتمال آسیب جدی‌تر خواهند داشت.

تناسب شغلی

باید توجه داشت این دستکش ها هم مانند هر وسیله دیگر نمی‌تواند در برابر همه نوع خطری با دوام باشد. مثلا در مقابل اشیایی مثل چاقو، ساطور و رنده در آشپزی و قصابی، شیشه در شیشه گری، میخ و تبر در نجاری، داس و قیچی در کشاورزی و باغبانی، و تیشه در ساختمان سازی انتخاب مناسبی است. اما اگر بخواهید آن را در محیط های اسیدی به کار ببرید به هیچ وجه صحیح نیست در نتیجه باید درباره موارد مصرف و چگونگی استفاده از آن در محیط‌های کاری اطلاعات کافی جمع آوری کنید سپس اقدام به خرید نمایید.

انتظار نابجا

تصور غلطی است که فکر کنید که انواع دستکش ضد برش اصلاً پاره نمی‌شوند یا هیچ گونه آسیبی به آن ها وارد نمی‌شود. درست است که در ساخت این دستکش‌ها مواد متفاوت و استانداردی به کار می‌برند و به همین سبب دوام بیشتر و عمر طولانی تری دارند. ولی به این گونه نیست که به هیچ عنوان پاره نشود اما توان و مقاومت آن ها نسبت به سایر دستکش ها بسیار قابل قبول تر است.

ولی برای اطمینان از کیفیت و پایداری بیشتر بهتر است از برند های معتبر یا از فروشگاه هایی که این برند ها را عرضه می‌کنند خرید نمایید.

نوشتهٔ پیشین
نحوه تولید تخته چندلایی
نوشتهٔ بعدی
نحوه تولید طی نخی پلاستیکی

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.