علت اختلاف قیمت لباس کار ها

علت اختلاف قیمت لباس کار ها چیست؟ در ادامه به طور کامل دلایل اختلاف قیمت  را بررسی می‌کنیم.

محافظت بدن از انواع حوادث، پیشامدها، آسیب‌های جدی و شدید، خطرات، کثیفی، آلودگی، ویروس و میکروب که امکان دارد جان فرد را به خطر بیندازد و آثار جبران ناپذیری را رقم بزند وظیفه یک لباس کار خوب است.

در آمار و مقایسه‌ هایی که صورت می‌گیرد میزان تاثیرگذاری لباس کار در کاهش آسیب‌ها کاملاً مشهود است. از این رو در وهله اول انتخاب و خرید لباس کار مناسب و در ادامه به کارگیری درست آن از درصد خطرات و حوادث می‌کاهد.

مقاومت و ساختار جنس پارچه قابلیت محافظت از عوامل بسیاری را دارد و می‌تواند از آسیب‌های جدی و شدید جلوگیری ‌کند. در مقابل ولی برخی لباس کارها ساختاری کاملا عادی و معمولی دارند و برای استفاده در محیط‌های کم خطر مناسب‌ترین گزینه هستند. که این خود عامل اصلی تفاوت قیمت ها است.

 

بررسی علت اختلاف قیمت لباس کار ها

یک لباس کار خوب از طراحی کارآمد، دوخت محکم، متریال مناسب، ماندگاری و دوام بالا تشکیل می‌شود که به لحاظ میزان تاثیر پذیری در حوادث و درصد ایمنی با هم متفاوت هستتند و همین امور قیمت آن ها را تعیین می‌کند. از این رو دو لباس کار شاید در نگاه اول خیلی شبیه به هم به نظر برسند ولی با دقت بیشتر و مقایسه بهتر و دقیق‌تر علت این اختلاف قیمت کاملاً روشن می‌شود.

طراحی

یکی از اصلی ترین علت‌های تفاوت قیمت لباس کار به بخش طراحی برمی‌گردد. یعنی ظاهر زیبا، فرمی که لباس در بدن به خود می‌گیرد، میزان راحتی زمانی که آن را به تن می‌کنند، کاربردی در هر شغل دارد، سادگی یا پیچیدگی در طراحی همه به نوبه خود مهم و تاثیرگذار هستند. به همین علت تنوع در آنها بسیار زیاد و به دنبال آن قیمتشان نیز با هم متفاوت است.

در طراحی لباس کار به مقاومت،دوام و کاربرد آن توجه ویژه‌تری دارند ولی در کنارش ظاهر را نیز لحاظ می‌کنند. که شکل، فرم و دوخت‌ها چگونه باشد، تکه‌های مختلف پارچه چطور برش بخورد و به هم وصل شود، کدام رنگ‌ها تناسب بیشتری دارند و…

برای مثال طراحی لباس یک برقکار که جزو شغل های خطرناک به حساب می‌آید و از لباسکار جین (لی) استفاده می‌کند. با طراحی لباس یک مهندس که لباسکار مهندسی را استفاده می‌کند، کاملا متفاوت است.

برای نمونه لباس کاری مثل جوشکاری به شکلی متفاوت تر از سایر لباس ها طراحی و تولید می‌گردد. این لباس کار می‌تواند فرد را از پیامدهای حرارت و گرمای شدید و نیز خطرات برخورد جرقه و اشعه حفظ کند. به این شکل که حالت یکسره و سرهمی دارد و کل بدن را می‌پوشاند. چون این شغل از جمله مشاغلی است که از لحاظ ایمنی باید حساسیت بیشتری در آن لحاظ شود.

توجه:

به همراه لباس کار، ضروری است تا از دستکش کف دوبل چرم که ضخامت بالایی دارد، دوام و قدرت آن در مقابل این عوامل بالاتر است و نیز محافظتی دو برابری از قسمت‌های حساس تر دست را دارد، استفاده نمایید. به علت پوشش کامل دست و ویژگی هایی همچون ضد سایش و ضد برش یکی از بهترین گزینه‌ها به حساب می‌آید.

در واقع با بهره‌گیری همه تجهیزات از جمله لباس کار، دستکش جوشکاری، کفش ایمنی نسوز، پابند چرمی و کلاه جوشکاری چرمی یا مقنعه جوشکاری کتان، هیچ نقطه‌ای از بدن در معرض سوختگی و آسیب در حین جوشکاری یا فعالیت‌های مشابه به آن قرار نمی‌گیرد.

متریال

متریال یکی دیگر از علت اختلاف قیمت لباس کار ها ست. جنس متریالی که در لباس به کار می‌برند در میزان و نحوه قیمت گذاری آن تاثیر بسزایی دارد. زمانی که از متریال مرغوب و بی نقص استفاده می‌کنند، جنس آن کاملا با کیفیت و هماهنگ با شغل فرد است و در نهایت از الیاف عالی در آن مصرف می‌شود قیمت بالا کاملا منصفانه به نظر می‌رسد.

ولی در صورت به کارگیری متریال بی‌کیفیت قیمت پایین تر می‌آید و این موارد با توجه به ویژگی‌های خاص آن مثل قابلیت ضد تعریق، ضد آب، ضد اسید، ضد عایق و… در آنها لحاظ می‌گردد.

در ادامه تصویر تیشرت کار مهندسی و بافت خاص آن از نمای نزدیکتر قابل مشاهده است.

 

علت اختلاف قیمت لباس کار ها عکس تی شرت کار مهندسی
علت اختلاف قیمت لباس کار ها عکس تی شرت کار مهندسی

سایز بندی

علت دیگر اختلاف قیمت در نوع سایزبندی آن است چون میزان متریالی که در هر کدام از سایزها  به کار می‌رود با هم یکسان نیست در سایزهای کوچک از پارچه کمتری استفاده می‌شود و قیمت آن پایین‌تر از لباسی است.

که پارچه بیشتری در آن مصرف می‌شود اما به طور معمول سایز مدیوم تا XL۲ در یک رنج قیمت هستند و برای سایزهای بالاتر چون به نوعی حالت سفارشی به خود می‌گیرد قیمت‌های متفاوتی در نظر می‌گیرند.

 

جزئیات

علت اختلاف قیمت لباس کار ها عکس تی شرت کار مهندسی
علت اختلاف قیمت لباس کار ها عکس تی شرت کار مهندسی

 

شاید در حالت کلی لباس ها از لحاظ اینکه از دو تکه یعنی کاپشن و شلوار تشکیل ‌می‌شود مثل لباس کار دو تکه پرسنلی، دو تکه جین، لباسکار بوفالو، لباس کار سیلور و لباس کار کتان یا به صورت یک تکه مثل لباس کار یکسره سرهمی کتان به هم شبیه باشند. ولی در جزئیات با هم اختلافاتی دارند که باعث اختلاف در قیمت ها نیز می‌شود.

همچنین نوع دوختی که روی لباس کار پیاده می‌شود هم ظاهر مرتب تری به آن می‌بخشد. و هم دوام بیشتر آن را در برابر پارگی تضمین می‌کند همانطور که در تصاویر قابل مشاهده است این لباسکار با دو دور دوخت کاملا مرتب و بادوام از این فروش کار قابل سفارش است.

 

ضخامت ( علت اختلاف قیمت لباس کار ها )

ضخامت از جمله مواردی است که سبب اختلاف در قیمت‌ها خواهد بود. در لباس کارهای ضخیم و مخصوص هوای سرد مثل لباس کار کتان در زمستان به سرما حجم متریالی که به کار می‌رود بیشتر است. به همین دلیل قیمتی که برای آن در نظر می‌گیرند به نسبت لباس‌های نازک و تابستان مانند تیشرت کار مهندسی و کارگاهی که در آن ها حجم کمتری از پارچه و الیاف به کار می‌رود بالاتر است.

و به طبع لباس کارهایی که نه ضخیم هستند و نه خیلی نازک مانند لباس کار ایران خودرویی قیمت متوسطی دارند. 

 

دوخت سفارشی مهم ترین علت اختلاف قیمت لباس کار ها

لباس کارها با یک مدل خاصی که متدوال است و به حالت سری طراحی می‌شوند برای همین همگی تقریبا قیمت مشخص و یکسانی دارند. در صورتی که یک لباس به حالت سفارشی تولید شود قیمت آن متفاوت خواهد بود. چون طراحی، دوخت، جزئیات، الگو و… باید از ابتدا دوباره انجام گیرد. از این رو اگر قصد خرید لباس‌ها با طراحی دلخواه دارید باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید.

به طور کلی لباس‌های برند و لباس هایی که مجموعه های معروف تر تولید می‌کنند، به دلیل اعتبار و اعتمادی که به مرور کسب کرده اند قیمت بالاتری دارند.

توجه:

بسیار واضح است که لباس کار وسیله ای کاملا لازم و ضروریست ولی استفاده از آن به تنهایی برای تضمین ایمنی فرد کفایت نمی‌کند. باید سایر تجهیزات ایمنی را نیز حتما در کنار آن به کار ببرید تا در محیطی امن و به دور از خطر به کار خود مشغول شوید.

نوشتهٔ پیشین
ویژگی های کلی، مزایا و معایب اسید
نوشتهٔ بعدی
رایج ترین خطرات در محیط کار و جلوگیری از آنها با کفش مناسب

محصولات پیشنهادی

کفش ایمنی مدل A01
حراج!

کفش ایمنی مدل A01

Original price was: ۳۹۰,۰۰۰ تومان.Current price is: ۳۵۰,۰۰۰ تومان.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.