نکات حرفه‌ای برای تمیز کردن خانه با کمترین زمان و انرژی

نکات حرفه‌ای برای تمیز کردن خانه با کمترین زمان و انرژی

اگر برخی نکات ساده و نه چندان سخت را در تمیزکاری خانه به کار بگیرید هم اوقات فراغت بیشتری را خواهید داشت. و هم سرعت کارهایتان بالاتر خواهد رفت. و در کمترین زمان ممکن بیشترین عملکرد را خواهید داشت‌. در ادامه با برخی از این روش ها آشنا خواهید شد. ولی اگر نمی دانید تمیز کردن خانه را از کجا شروع کنید یا یک برنامه نظافت روزانه میخواهید مقاله برنامه نظافت روزانه منزل را بخوانید.

فهرست مطالب:

مهم ترین نکات تمیز کردن خانه

استفاده از دستمال به شکل کفش

یکی از ایده هایی که جالب و کارآمد به نظر می‌رسد دستمال‌هایی است که آنها را به شکل کفش یا پاپوش می‌سازند. کافیست فقط آن را بپوشید و در خانه راه بروید در این صورت همه کثیفی‌ها و آلودگی‌ها پاک می‌شود بدون اینکه کار سختی انجام دهید.

استفاده از جارو شارژی

 وقتی روی زمین خرده نان، زباله و… می‌ریزد بعضی افراد از جاروبرقی استفاده می‌کنند که بخاطر وصل کردن ان به برق و ادازه بزرگ و… زمان زیادی می‌گیرد. اما برای یک قسمت کوچک لازم نیست که وسیله بزرگ را به کار بیندازید و با یک جارو شارژی کوچک هم کارتان راه می‌افتد.

برای گردگیری از ارتفاع شروع کنید

در هنگام گردگیری اول در و پنجره‌ها را ببندید و بعد وسایلی مثل روفرشی، کاور مبل و پارچه‌ها را بیرون از خانه بتکانید تا گرد و غبار آن در هوای خانه پخش نشود. گرد و غبار همیشه در هوا در حرکت هستند اگر دقت کرده باشید همیشه هنگام گردگیری وقتی یک بخشی را تمیز می‌کنیم بعد از چند دقیقه گرد و غبار دوباره روی همان قسمت می‌نشینند برای اینکه این مشکل حل شود از دستمال‌های مخصوص استفاده کنید که آن ها را به خود جذب می‌کند و باعث می‌شود که  در هوا پخش نشوند و یا از دستمال خیس استفاده کنید تا گرد و غبار به آن بچسبند.

نکته کلیدی اینکه از ارتفاع شروع به تمیزکاری کنید یعنی بالای کمد و کابینت و بوفه یا هر قسمتی از خانه که در ارتفاع قرار دارد را اول از همه تمیز کنید و بعداً به صورت طبقه طبقه پایین بیایید. در این صورت گرد و غبار رو به پایین سقوط می‌کنند. و در آخر کار با یک جاروبرقی تمامی این غبارها را پاک کنید.

وسایل اضافه در خانه را جمع کنید

از عوامل مهمی که خانه را کثیف و نامرتب نشان می‌دهد وسایل اضافی است که پخش و باعث به هم ریختگی ظاهری خانه می‌شود. وقتی وسایل خود را بعد از استفاده در جای خود قرار دهید دیگر نیازی نیست که زمان و انرژی برای تمیزکاری خانه به کار ببرید. یا به هم ریختگی‌ها را مرتب کنید. مثلا قسمتی از فرشی‌ که تا شده را باز کنید. کاور مبل اگر کج است را درست کنید، بالشتک و کوسن آن را در جای خود قرار دهید.

آب گرم نابود کننده چربی ها

 برای نقاطی از خانه که اثر چربی و روغن در آن جا زیاد است باید از آب گرم و تا حدودی نسبتا داغ استفاده کنید. در آن صورت نتیجه بهتری می‌گیرید چون آب گرم اثربخشی بیشتری از آب سرد دارد و چربی و روغن را بهتر پاک می‌کند .

چند کار را همزمان انجام دهید

از مسائل قابل توجه در تمیزکاری که برخی افراد با آن رودرو می‌شوند اثر و لکه آب زیر گلدان‌هایی است که روی سطح زمین قرار می‌دهند و معمولاً این لکه‌ها سخت‌تر پاک می‌شود اگر می‌خواهید آنها را تمیز کنید لازم نیست که وقت زیادی را برای آن در نظر بگیرید.

کافیست یک ماده شوینده مناسب یا هر ماده‌ای که خودتان در خانه درست می‌کنید را به آن قسمت اسپری کنید و بعد به سراغ بقیه تمیزکاری‌تان بروید. و اجازه دهید این مواد به خوبی وظیفه خود را انجام دهند و بعداً آن را با یک دستمال تمیز کنید با این کار وقت خود را هدر نمی‌دهید و هم لکه پاک می‌شود هم به کارهای دیگر خود رسیدگی می‌کنید.

زیر کمد و کابینت را به راحتی پاک کنید

اگر می‌خواهید زیر کمد کابینت یا هر قسمتی از خانه را پاک کنید ولی دستتان نمی رسد به جای اینکه این وسایل سنگین را جابجا نمایید از دو وسیله ساده  بهره بگیرید. چوب یا میله و یا هر چیزی که شبیه به آن است را بردارید و یک تکه پارچه را به سر آن ببندید و بعد به راحتی می‌توانید همه نقاط دور از دسترس را پاک کنید.

نوشتهٔ پیشین
مزایا و معایب استفاده از چوب در تولید مبلمان
نوشتهٔ بعدی
کاربرد اسید در صنایع مختلف

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.