استفاده از چوب در ساختمان سازی

استفاده از چوب در ساختمان سازی

چوب هزاران سال است که در ساخت و ساز استفاده می شود و هنوز هم یکی از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی است. برخی از خواص چوب می تواند از نظر استفاده برای ساخت و ساز پیچیده باشد، اما با وجود این، مهندسان با موفقیت از این منبع طبیعی برای ساخت انواع سازه ها استفاده کرده اند. از خانه‌ها گرفته تا قایق‌ها و دیگر سرپناه‌ها و همچنین مبلمان و دکور، صنعت ساخت‌وساز از پتانسیل‌های چوب نهایت استفاده را کرده است.

چوب به دلیل تنوع گسترده ای از خواص بسته به نوع، به عنوان یک ماده مورد علاقه است. این به راحتی در دسترس و از نظر اقتصادی رقابتی است و همچنین نسبت به وزن آن بسیار قوی است.

انواع کاربرد چوب

چوب به طور کلی به عنوان چوب سخت و چوب نرم طبقه بندی می شود . چوب سخت معمولاً سنگین تر و متراکم تر از چوب نرم است و معمولاً برای ساخت دیوارها، سقف ها و کف استفاده می شود. بالاترین درجه ممکن از چوب سخت حاوی 83٪ مواد قابل استفاده در یک روی است و برای مبلمان با کیفیت بالا، قالب‌گیری چوب جامد و نازک کاری داخلی مناسب است.

معمولاً از چوب‌های نرم برای ساختن بیشتر ساختارهای داخلی قاب چوب‌های سخت مانند قاب درها، پنجره‌ها و همچنین برای تولید مبلمان استفاده می شود.

استفاده از چوب در ساختمان سازی

کلمات ” الوار ” و ” تخته” اغلب برای اشاره به چوب استفاده شده به طور خاص در کارهای ساختمانی استفاده می شود، با این حال بحث هایی وجود دارد که کدام اصطلاحات باید برای سناریوهای مختلف اعمال شوند . به عنوان یک قاعده کلی ، چوبی که کمتر از پنج اینچ عرض و پنج اینچ ضخامت دارد، تخته نامیده می شود. این قطعات معمولاً برای ابعاد معینی که عمدتاً در ساخت و سازهای مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند ، به صورت ماشینی تراشیده و اره می شوند.

تکه‌های چوبی که در ابعاد الوار قرار دارند ، صرف نظر از طول آن، الوار هستند ، اگرچه هر قطعه چوبی که بیش از هشت اینچ عرض و هشت اینچ ضخامت داشته باشد، الوار نامیده می‌شود . از آنجایی که الوار معمولاً ابعاد بزرگ‌تری دارد ، برای قاب‌های سازه‌ها در ساختمان‌ها و پل‌ها و همچنین در اتصالات راه‌آهن ، تکیه‌گاه محور معدن و تیرهای متقاطع روی تیرهای برق استفاده می‌شود . محبوبت ترین چوب از نظر کیفیت، جنس، مقاومت و… تخته چوب راش و تخته چوب توسکا می باشد.

فواید چوب چوب در ساختمان سازی

زمانی که چوب به طور مسئولانه تهیه شود ، « تجدیدپذیر » است. بادوام ، قابل استفاده مجدد و قابل بازیافت است.

برخی از مزایای دیگر عبارتند از:

  • عایق حرارتی
  • عایق صوتی
  • تطبیق پذیری
  • مزایای سلامتی به دلیل راحتی ذهنی آن است
  • پایداری سازه
  • ساخت آسان
  • توسعه و صنعت روستایی را تقویت می کند
  • مقاومت بهتر در برابر آتش به دلیل هدایت حرارتی کم

منبع

نوشتهٔ پیشین
تولید کننده چوب راش
نوشتهٔ بعدی
آموزش استفاده از چسب 123

محصولات پیشنهادی

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.